Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Α' Δωδεκανήσου Σε μεγάλες περιπέτειες ο Διγενής

Σε μεγάλες περιπέτειες ο Διγενής

0

Νέα ήττα, αυτή τη φορά εντός έδρας με 2 – 1 από τον Ποσειδώνα Καρπάθου γνώρισε ο Διγενής ο οποίος βρίσκεται πλέον σε πολύ μεγάλες περιπέτειες ενόψει της συνέχειας. Οι Κοσκινιάτες είχαν για πρώτη φορά στον πάγκο τους τον Σάσα Γιόνοβιτς και μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι αναζητώντας το γρήγορο τέρμα. Σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ήταν η ομάδα που σε γενικές γραμμές είχε την υπεροχή και την πρωτονουλία των κινήσεων. Παρά το ότι οι Καρπάθιοι είχαν μια σημαντική στιγμή με τον Φλεβάρη στο 20’ ο οποίος με μακρινό σουτ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 40’ μετά από ωραίο πλασέ του Σιαμαντούρα από καλό σημείο μέσα στην μεγάλη περιοχή (1 – 0). Οι Καρπάθιοι είχαν την μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν στις καθυστερήσεις αλλά ο Χατζηκοντός με πλασέ σημάδεψε το κάθετο αυτή τη φορά δοκάρι.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να πετύχουν την ανατροπή. Έφθασαν στην ισοφάριση στο 73’ με δυνατό σουτ του Χατζηκοντού (1 – 1) και έκαναν το 1 – 2 στο 87’ με κεφαλιά του Ζαρκαδούλα από την καρδιά της αντίπαλης άμυνας μετά από εκτέλεση κόρνερ.