Αρχική Αθλητικά νέα Βόλεϊ ΡΣΦΠ Τελχινίς: Νίκες για γυναίκες, παίδες και κορασίδες

ΡΣΦΠ Τελχινίς: Νίκες για γυναίκες, παίδες και κορασίδες

0

Τρεις νίκες και μία ήττα ήταν ο απολογισμός στα ματς του σαββατοκύριακου για τα τμήματα βόλεϊ της Τελχινίδας.

Οι γυναίκες έκαναν το 7 στα 7 νικώντας και στην ‘Τέντα’ τον Διαγόρα, σε ένα ματς που και οι δύο ομάδες έκαναν πολλά λάθη. Οι νικήτριες πήραν σχετικά δύσκολα το 1ο σετ με 22-25 αλλά κάνοντας πολλά λάθη έχασαν το 2ο με 25-17.

Οι αλλαγές στη σύνθεση της Τελχινίδας περιόρισαν τα λάθη, κυρίως στη άμυνα. Ακόμα, πιέζοντας στο σερβίς οι περσινές πρωταθλήτριες, έκαναν πολλές αντεπιθέσεις και τελικά έφθασαν χωρίς να δυσκολευτούν στην κατάκτηση των δύο επόμενων σετ και στην 7η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

ΓΣ Διαγόρας-ΡΣΦΠ Τελχινίς 1-3 σετ σε 96΄(22-25 σε 25΄,25-17 σε 25΄,17-25 σε 20΄και 19-25 σε 26΄)

Διαγόρας: (Αποστόλης Ναλμπάντης) Μαρία Αμπλανίτη (λ), Δέσποινα Κουφού, Κωνσταντίνα Γιαντσίδη, Ελένη Ευσταθίου, Στυλιανή Βαγιανου, Ρέα Κυπριώτη, Ελιζαμπέτα Μαμαλίγκα, Ασημίνα Προβατοπούλου, Αναστασία Κυπριώτη, Δέσποινα Μπάρκα και Αιμιλία Τάκκο

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Φαμπιόλα Τερζίου, Ελένη Μητροπούλου, Ευγενία Μουρούτη (λ), Νικολέτα Αμορανίτη (λ), Μαρία Βρατσάλη, Φαίη Μίχου, Ειρήνη Κακλαμάνου, Μαριλιάνα Σούρδη, Ραφαέλα Ζωγράφη, Ελένη Μαστόρου, Πάολα Σουσάρι, Ντιλέκ Χουσεΐν, Αριέτα Τερζίου και Μελίνα Τερζή.

Διαιτητές του αγώνα ήταν ο Λάκης Λαζαράκης, η Μαρία Ινγγλέση και η Μαρίνα Παπαβασιλείου

6ΠΑΟΚ6106318

Το Σάββατο το βράδυ στο Βενετόκλειο οι άνδρες της Τελχινίδας αντιμετώπισαν τον πολύ δυνατό Φοίνικα και υποχρεώθηκαν στη 2η ήττα τους στο πρωτάθλημα. Μόνο στο 3ο σετ οι γηπεδούχοι δυσκόλεψαν τους επιθετικούς του Νίκου Αντωνιάδη που έφθασαν στην κατάκτηση ενός εύκολου τρίποντου.

ΡΣΦΠ Τελχινίς-ΑΕΣΠ Φοίνικας 0-3 σετ σε 74΄(16-25 σε 27΄, 16-25 σε 22΄ και 22-25 σε 25΄)

Τον αγώνα διαιτήτευσαν ο Σάββας Πάττας, η Μαίρη Παπαδούλη και η Μαρία Ινγγλέση.

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Δημήτρης Καλιόζης, Σεβαστός Φιλίππου, Ηλίας Ρέγκλης, Γιώργος Καζατζάκης, Ανδρέας Μοσκιού, Πάνος Μπάλής, Δημήτρης Λαζαράκης, Βασίλης Σπυρόπουλος, Στέλιος Χαριστής (λ) και Αντώνης Χατζηγεωργίου.

Φοίνικας: (Νίκος Αντωνιάδης) Θεόδωρος Ανανίας, Ιωάννης Αναστασάς, Μηχαήλ Ανθης, Γιώργος Γιακουμάρος, Ντάνιελ Γκένοφ, Μ. Καραθεοδώρου, Αστέριος Καρυώτης, Γιώργος Κουκιάς, Ευκλής Μαμαλίγκας (λ), Λοΐζος Παπακωνσταντίνου, Σταύρος Ρουσέττος, Δημήτρης Σαμπάνης (λ) και Ρικάρντο Σαμπάνης.

Βαθμολογία Ανδρών

1Φοίνικας383092
2ΑΟ Αθλοπαιδιών362186
3Τελχινίς210226
4Φλόγα200216

Για το παιδικό πρωτάθλημα το Ροδίων άθλησις φιλοξένησε στο κλειστό του Ροδίων Παιδεία τον ΡΣΦΠ Τελχινίς. Οι μικροί του Νίκου Τσιντομηνά ήταν καλύτεροι και επικράτησαν με 0-3 σετ.

Ροδίων άθλησις – ΡΣΦΠ Τελχινίς 0-3 σετ σε 57΄(10-25 σε 17΄, 22-25 σε 20΄και 20-25 σε 20΄)

Ροδίων άθλησις: (Αλέξανδρος Καμπερίδης) Δημήτρης Γρηγορίδης, Ιωάννης Κεσίσογλου, Μάρτιν Τζανγκα, Παύλος Γεραβέλης, Σταμάτης Διακουράκης και Αναστάσιος Τρέχας.

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Τάσος Αμπλανίτης, Δημήτρης Καλιόζης, Ηλίας Ρέγκλης, Σεβαστός Φιλίππου, Εμρέ Μποζατζή, Άλμπι Σωτηρίου, Δημήτρης Λαζαράκης, Κων/νος Μανωλάκης και Μπαρτού Μποζατζή.

3Ροδίων Αθλ.200206

Η πολύ καλή εμφάνιση των κορασίδων της Τελχινίδας στο ματς με τον Διαγόρα υποχρέωσαν τον «Γηραιό» στην 1η του φετινή ήττα. Οι 32 άσοι των νικητριών τονίζουν την απουσία λίμπερο από την άμυνα του Διαγόρα και τα πολλά λάθη από τις αθλήτριες και των δύο ομάδων (συν. 59) δείχνουν τη νευρικότητα τους στον σημαντικό αυτόν αγώνα.

Όλα κρίθηκαν στο 3ο σετ, όταν τα σετ ήταν 1-1 και στο προβάδισμα του Διαγόρα με 19-23 οι μικρές της Τελχινίδας απάντησαν με επιμέρους σκορ 7-1 και έκαναν το 24-26 και το 2-1 σετ.

Το 4ο σετ ήταν καθαρά τυπική διαδικασία αφού οι αθλήτριες του Νίκου Τσιντομηνά επικράτησαν άνετα με 25-16.

ΡΣΦΠ Τελχινίς-ΓΣ Διαγόρας 3-1 σετ σε 106΄(25-15 σε 22΄,23-15 σε 32΄,26-24 σε 30΄και 25-16 σε 22΄)

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς, Κατερίνα Χειμωνέττου) Δήμητρα Βαρτζιά, Ειρήνη Κακλαμάνου (9 πόντοι), Σταματίνα Γκιζέττη (2π), Αναστασία Δημητριάδη, Άννα Καπετάν Γεωργίου (λ), Μιχαέλα Βογιατζή (1π), Ραφαέλα Ζωγράφη (15π), Μιχαηλία Λαζαριδου (4π), Εριέτα Μπατζια, Εύη Μανωλάκη (λ), Ελένη Μαστόρου, Μελίνα Τερζή (12π), Πάολα Σουσάρι (12π) και Αριέτα Τερζίου (13π).

Διαγόρας: (Αποστόλης Ναλμπάντης) Δέσποινα Κουφού (λ), Κωνσταντίνα Γιαντσίδη, Ντερβίσι Αμαρίλ, Χριστίνα Γιακουμάκη, Ρέα Κυπριώτη, Ελιζαμπέτα Μαμαλίγκα, Ασημίνα Προβατοπούλου, Αναστασία Κυπριώτη, Δέσποινα Μπάρκα, Βενετσιάνα Πανιέρα και Αιμιλία Τάκκο.

Διαιτητές του αγώνα ήταν ο Λάκης Λαζαράκης και η Μαρία Ινγγλέση.