Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ “Λύγισε” στην εκπνοή ο Κολοσσός

“Λύγισε” στην εκπνοή ο Κολοσσός

0
kolossos_osfp1

Με εξαιρετική εμφάνιση ο Κολοσσός έκανε τη ζωή του Ολυμπιακού δύσκολη στο «Βενετόκλειο» και το 71-68 υπέρ των Πειραιωτών αποτυπώνει ξεκάθαρα την εικόνα του αγώνα. Σούπερ ο Σπανούλης για τον Ολυμπιακού που πέτυχε 30π. και 4/8 τρίποντα ενώ από τον Κολοσσό ξεχώρισε ο Καλάθης που τελείωσε το ματς με 23 π.
Ο αγώνας:
Πολύ ορεξάτος μπήκε στο παρκέ ο Κολοσσός ο οποίος μάλιστα προηγήθηκε και με νταμπλ σκορ 5 πόντων (10-5), αιφνιδιάζοντας τον Ολυμπιακό. Πάντως, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα και μείωσαν σε 10-7 και 13-10, με όπλο τους τα ριμπάουντ που τους επέτρεπαν να πηγαίνουν σε δεύτερες επιθέσεις.
Οι “θαλασσί” έβρισκαν τρόπο να στέλνουν την μπάλα στο αντίπαλο καλάθι και τελικά με τον Γεωργαλή να ευστοχεί σε 1/2 βολές κατάφεραν να ολοκληρώσουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με σκορ 18-15. Την ίδια στιγμή, οι παίκτες του Ίβκοβιτς ήταν πολύ άστοχοι. Είναι χαρακτηριστικό πως ολοκλήρωσαν το α’ δεκάλεπτο έχοντας 2/12 δίποντα και 3/5 τρίποντα, ενώ ο Κολοσσός είχε 50% στα δίποντα (4/8) και 67% στα τρίποντα (2/3).
Η συνέχεια βρήκε τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμά τους και να με τον Καυκή να κρατούν σε δύο περιπτώσεις το +5 που είχαν χτίσει (20-15, 25-20). Η μεγαλύτερη διαφορά βρήκε τον Κολοσσό στο +7 (27-20), ωστόσο από εκεί κι έπειτα άρχισε η αντεπίθεση του Ολυμπιακού.
Με όπλο την άμυνα τους που άφησε για περίπου 5 λεπτά τον Κολοσσό άποντο, οι “ερυθρόλευκοι” κατάφεραν να τρέξουν ένα σερί 17-0 και να ξεφύγουν με το σκορ να γίνεται 27-37. Από εκεί και πέρα, κράτησαν τον έλεγχο της αναμέτρησης και έφυγαν για τα αποδυτήρια στο +9 (32-41).
Με όπλο την άμυνα ο Κολοσσός
Στην επανάληψη, ο Κολοσσός προσπάθησε να αιφνιδιάσει και πάλι τον Ολυμπιακό. Με Χαρίση και Τσάμη, μείωσε σε 36-41 στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου και παρά το τρίποντο του Γκόρντον που ακολούθησε, οι Ροδίτες κατάφεραν να μείνουν μέσα στο ματς.
Με επιμέρους 23-18 στην γ’ περίοδο ο Κολοσσός κόντραρε στα ίσα τον Ολυμπιακό που δεν έπαιξε καλά, έχασε την ομαδικότητά του και σίγουρα προβλημάτισε με την απόδοσή του σε κάποια σημεία τον Ντούσαν Ίβκοβιτς. Στο 27′ ο Έρτσεγκ κράτησε το καλάθι κι ενώ η μπάλα βρισκόταν στη στεφάνη και από τον Κολοσσό εξοργίστηκαν. Μάλιστα, ενημέρωσαν πως θα καταθέσουν ένσταση, ενώ με την τεχνική ποινή που χρεώθηκε στον Σφαιρόπουλο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 55-59 στο 30′.
Στο κρίσιμο δεκάλεπτο, μίλησε η κλάση του Βασίλη Σπανούλη. Στην αντίπερα όχθη, ο Πατ Καλάθης έπαιζε το ίδιο… αφηνιασμένος και το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ένα άτυπο “μπραντ εφέρ”. Μπορεί ο Ολυμπιακός να ξέφυγε με 61-55 στο ξεκίνημα της περιόδου, ωστόσο όσο η ώρα περνούσε το ματς γινόταν ντέρμπι.
Τελικά, στο 1.23” πριν το τέλος ο Καλάθης μείωσε σε 63-65 βάζοντας “φωτιά” στο ματς. Ο ίδιος ισοφάρισε στα 58” σε 65-65 και έπρεπε ο Σπανούλης να σηκωθεί στα 5,9” από τα 6.75μ. για να δώσει ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Ο τελευταίος ήταν αυτός που έγραψε και το τελικό 68-71 με 1/2 βολές στα 3,3” πριν τη λήξη.
Τα δεκάλεπτα: 18-15, 32-41, 55-59, 68-71.
Κολοσσός (Σφαιρόπουλος): Καλάθης 23(2), Καυκής 5(1), Τζόρνταν 3(1), Πάνος, Μανωλόπουλος, Ασημακόπουλος 4, Χαρίσης 8, Τσάμης 13, Παππάς 2, Γκόλεματς 9(2), Γεωργαλής 1, Ιβάνοβιτς.
Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς, Νεστέροβιτς 3, Γκόρντον 3(1), Σπανούλης 30(4), Κέσελ, Μαυροκεφαλίδης, Χαλπερίν 2, Γλυνιαδάκης 11, Παπανικολάου 4, Έρτσεγκ 11(3), Τεόντοσιτς 7(1).