Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Α' Δωδεκανήσου “Πράσινο” πέρασμα από την Παστίδα

“Πράσινο” πέρασμα από την Παστίδα

0

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε ο Ευαγόρας στην Παστίδα, καθώς νίκησε τον Αστέρα με 2-1 και «σκαρφάλωσε» στη βαθμολογία της Α1 κατηγορίας. Οι «πράσινοι» της Ρόδου απέδωσαν πολύ καλό ποδόσφαιρο στο πρώτο ημίχρονο όταν σημείωσαν και τα δύο τέρματα τους, ενώ στο δεύτερο μέρος και ενώ ο Αστέρας ανέβασε τον ρυθμό και την πίεση του για να ανατρέψει το σκορ, κράτησε σχετικά εύκολα το υπέρ του προβάδισμα.
Η ομάδα του Σπύρου Αγγελόπουλου προηγήθηκε στο 24ο λεπτό με το σουτ του Οχτάρα, μετά από πάσα του Αλαφάκη, ενώ στο 37’ ο Αγγελόπουλος διπλασίασε τα τέρματα του Ευαγόρα δίνοντας σαφές προβάδισμα για τη νίκη. Οι γηπεδούχοι του Βασίλη Αθανασίου ανέβασαν «στροφές» στην επανάληψη και μπόρεσαν να μειώσουν στο 64ο λεπτό με την απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Τζαφέρη. Μέχρι το τέλος του αγώνα ο Αστέρας προσπάθησε να ισοφαρίσει, όμως η άμυνα των φιλοξενούμενων δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα με το 1-2 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Αστέρας Παστίδας: Λιάνι, Μενίκος, Σάρλης (47’ Νγκελίνα), Γκέκας, Αχιολάς (53’ λ.τ. Ραφτόπουλος), Καψαλάκης (87’ Κιλασίν), Τσαφής, Μακρυδημήτρης, Παπαχριστοδούλου, Αγγελάκης, Τζαφέρης
Ευαγόρας: Δημητρίου, Παναγιώτου, Οχτάρας (60’ Τσομάνι), Αγγελόπουλος, Σκαφίδας, Κώστας (84’ Ζωάννου), Μπιζάντης, Χατζηνικόλας, Αμοιρόπουλος, Αντωνούρης, Αλαφάκης