Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Πρώτη νίκη για τον Κολοσσό

Πρώτη νίκη για τον Κολοσσό

0

Μέσα από την εξαιρετική του άμυνα, ο Κολοσσός H Hotels νίκησε 77-62 το Λαύριο, για την 4η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Καλό ξεκίνημα για την ομάδα μας στο ματς, καθώς είχε το προβάδισμα (8-6), στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Ωστόσο, στη συνέχεια η αστοχία επέτρεψε στο Λαύριο να περάσει μπροστά (8-14), με τους «θαλασσί» να ανεβαίνουν επιθετικά, αλλά αμυντικά να μην ήταν τόσο αποτελεσματικοί και έτσι να κυνηγούσαν στο σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (20-22).

Με δύο συνεχόμενα τρίποντα των φιλοξενούμενων, η ομάδα του Καντζούρη βρέθηκε στο -8 (20-28), στην αρχή της δεύτερης περιόδου. Στη συνέχεια, οι «θαλασσί» βελτιώθηκαν αμυντικά και με τον Καντέρ πλησίασαν στο καλάθι (28-30), στο 15’. Όμως, παρά τον καλό επιθετικό τους ρυθμό δεν κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια κυνηγώντας στο σκορ (38-39).

Πολύ δυνατή αρχή για την ομάδα μας στο δεύτερο μέρος, με αποτέλεσμα αρχικά να πάρει το προβάδισμα (45-43) και στη συνέχεια να πάει στο +4 (52-48). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν (54-54), αλλά η καλή άμυνα στο τελευταίο τρίλεπτο της τρίτης περιόδου, έστειλε τους «θαλασσί» στο +5 (59-54), στο τέλος.

Τρομερή άμυνα από την ομάδα μας στα πρώτα πέντε λεπτά της τέταρτης περιόδου, με αποτέλεσμα να φτάσει στο +12 (66-54). Από εκείνο το σημείο και μέχρι τη λήξη, οι παίκτες του Καντζούρη είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς, παίρνοντας τη νίκη με το ευρύ 77-62.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 38-39, 59-54, 77-62

Κολοσσός H Hotels (Καντζούρης): Άρτις 10, Άντριτς 15 (4), Αρσενόπουλος, Καντέρ 23 (1), Τούμπα 4 (7ριμπ.), Καμαριανός 3, Ξανθόπουλος 4 (7ριμπ., 7ασ.), Λιάπης 2, Μπιλλής 3 (1), Ζάρας 4, Γκόινς 9 (1).

Λαύριο Megabolt (Σερέλης): Μουράτος 8 (2), Άλστον 11 (3), Ντιαλό 4, Ντέιβις 19 (1), Γερομιχαλός 9 (1), Κάρτερ 6 (1), Σάβατζ, Λεγκίκας 3 (1), Σταματογιάννης, Βουλγαρόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 2.