Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Α' Δωδεκανήσου Πρώτη νίκη για τη Δόξα

Πρώτη νίκη για τη Δόξα

0
doksa aris

Την τέταρτη συνεχόμενη του ήττα γνώρισε ο ΑΟ Βαθύ Καλύμνου. Αυτή τη φορά έχασε στο γήπεδο του από τη Δόξα Ψίνθου με 3 – 1. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν την πρώτη τους φετινή νίκη και πήραν μια βαθιά ανάσα ενόψει της δύσκολης συνέχειας του πρωταθλήματος. Οι παίκτες του Σπύρου Αγγελόπουλου ξεκίνησαν πιο δυνατά τον αγώνα και με δυο γκολ στα πρώτα έντεκα λεπτά (9′ Δ.Ορφανός, 11′ Β. Ορφανός) αιφνιδίασαν τον αντίπαλο τους και απέκτησαν ένα σημαντικό προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι πάντως δεν το έβαλαν κάτω και από το 20’ και μετά κατάφεραν να ανεβάσουν αισθητά την απόδοση τους και να αποκτήσουν έτσι την πρωτοβουλία των κινήσεων. Όσο περνούσαν τα λεπτά αναζητούσαν ένα γκολ για να ξαναμπούν στο παιχνίδι και τελικά τα κατάφεραν στο 60’ όπου μείωσαν το σκορ με τον Τρικοίλη. Από εκεί και πέρα προσπάθησαν να φθάσουν στην ισοφάριση αλλά δεν τα κατάφεραν παρά το ότι είχαν τα χρονικά περιθώρια μέχρι και το τέλος του αγώνα. Λίγο πριν το φινάλε, η Δόξα «χτύπησε» σε μια αντεπίθεση και με ένα τρίτο τέρμα (84′ Οχτάρας) «καθάρισε» το παιχνίδι.
To παιχνίδι διαιτήτευσε ο Μάμμης (Ωραιόπουλος, Μαλλιάς).
Α.Ο ΒΑΘΥ: Αμοργίνος, Καμπούρης, Φέκκας, Τσαγγάρης, Λαζαρίδης, Καρράς, Κόττορος, Βρουβής, Τρικοίλης, Κλειδαράς, Σάντος
ΔΟΞΑ: Τόππος, Κυριαζής, Στελλάς, Ορφανός Δ., Μπαρμπαντώνης, Τσοπάνογλου, Μπατέστας, Κιλασίν, Οχτάρας, Ορφανός Β., Τσούλλος