Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Πολύτιμη νίκη του Διαγόρα

Πολύτιμη νίκη του Διαγόρα

0
diagoras_floga1
Το <<3 στα 3>> έκανε η ομάδα του Γιάννη Τσακίρη και πλέον ξεφεύγει από την ζώνη του υποβιβασμού αρκετά.Ο Διαγόρας παρουσιάστηκε σοβαρός και κατά διαστήματα πειθαρχημένος στο πλάνο του κερδίζοντας το Αιγάλεω 73-63.Η  ώρα(12:00) ήταν απαγορευτική για την <<θύρα 6>>,που υποστήριξαν την ομάδα τους όσο οι φωνητικές τους ικανότητες το επέτρεπαν αλλά και για τον κόσμο που ήταν λίγος στη <<τέντα>>.Ο Διαγόρας ξεκίνησε δυναμικά, όπως το συνηθίζει όταν παίζει στην έδρα του και στο 5ο προηγήθηκε 11-5.Λίγο αργότερα με τρίποντο του Χρύση και γκολ-φάουλ του Κουνούπη ανέβασαν την διαφορά στο +8(16-8).Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν μόνο  με τρίποντα να μπουν στο παιχνίδι αλλά ήταν άστοχοι.Το δεκάλεπτο βρήκε μπροστά τον Διαγόρα 18-11.Με τρίποντο του Τόλια ξεκίνησαν οι φιλοξενούμενοι μειώνοντας για λίγο τη διαφορά(18-14).Η πίεση  του Διαγόρα στην περιφερειακούς του Αιγάλεω και οι σωστές επιλογές στην επίθεση  με κορυφαίο τον Αντώνη Χρύση, έστειλε τις ομάδες στο ημίχρονο 34-28.Στην επανάληψη,οι Κουνούπης και Χρύσης συνέχισαν να φορτώνουν το καλάθι των φιλοξενούμενων και ανέβασαν την διαφορά στο +10(43-33) σε 5′.Το Αιγάλεω προσπαθούσε να πιέσει και το κατάφερε για λίγο κλείνοντας το δεκάλεπτο 48-40.Στην τελευταία περίοδο το Αιγάλεω μπήκε πιο αποφασιστικά στο παρκέ και μείωσε τη διαφορά 50-46.Οι γηπεδούχοι όμως με σερί 10-1(60-47) σε τέσσερα λεπτά επανέφεραν την ισορροπία στο παιχνίδι.Οι παίκτες του Απόστολου Χατζηγιαννακού πίεσαν και έριξαν πάλι τη διαφορά 64-56 λίγο πριν το φινάλε,όμως ήταν άστοχοι τους έξω από τα 6,75 και στις βολές.Ο Διαγόρας πανηγύρισε την τρίτη του συνεχόμενη νίκη 73-63 και πλέον κοιτά με αισιοδοξία την συνέχεια,κάτι που παραδέχτηκε και ο Γιάννης Τσακίρης στις δηλώσεις του:<<Είμαι ικανοποιημένος  από την προσπάθεια των παικτών.Αυτό που θέλαμε το καταφέραμε,να κάνουμε δηλαδή το <<3 στα 3>>,γιατί στο δεύτερο γύρο αυτά τα παιχνίδια θα τα παίξουμε εκτός και θέλαμε την μεγαλύτερη  συγκομιδή βαθμών.Τώρα κοιτάμε την συνέχεια.Έχουμε μπροστά μας ένα δύσκολο παιχνίδι με το Στρατώνι και πρέπει να δουλέψουμε αυτή την εβδομάδα όσο μπορούμε περισσότερο>>.Καλύτερος για τον Διαγόρα ήταν ο Χρύσης με 15 πόντους και 2 τρίποντα και τον ακολούθησαν ο Κουνούπης με 11  και ο Βογιατζής με 8.Για τους φιλοξενούμενους καλύτερος ήταν ο Ομαρ-Μουμπάρακ με 15 πόντους και 2 τρίποντα.