Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Πολύτιμη νίκη στην Ελευσίνα

Πολύτιμη νίκη στην Ελευσίνα

0
kolossos ntenti

Τη δεύτερη εκτός έδρας αλλά και συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η Κ.Α.Ε. ΒΑΠ Κολοσσός, η οποία κέρδισε στην Ελευσίνα τον τοπικό Πανελευσινιακό με σκορ 68-60. Η ομάδα μας κατάφερε να σημειώσει μία σπουδαία νίκη σε μία δύσκολη έδρα και απέναντι σ’ έναν αντίπαλο που «καιγόταν» για το ροζ φύλλο αγώνα. Οι «θαλασσί» ήταν καλύτεροι στο α’ ημίχρονο και είναι χαρακτηριστικό πως ο Πανελευσινιακός προηγήθηκε μόλις μία φορά στο παιχνίδι (6-5 στο 3’). Με πρωταγωνιστές τους Ντέντι, Κουμπούρα και Όσμπι στο α’ ημίχρονο, η ομάδα μας κατάφερε να προηγηθεί 8-18 (8’) και να κλείσει το δεκάλεπτο με 10-22. Στην «επανάληψη» μάλιστα η ψαλίδα άνοιξε ακόμη περισσότερο για να λήξει το ημίχρονο με +16 (23-39). Στο γ’ δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, πίεσαν και κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους, ισοφαρίζοντας σε 44-44 (27’) με τον Γκίμπσον. Στα κρίσιμα σημεία όμως, η Κ.Α.Ε. ΒΑΠ Κολοσσός έδειξε χαρακτήρα και στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου με δύο τρίποντα του Καλαμπόκη ξέφυγε με 48-56 (33’)… Η ομάδα μας έλεγξε τον ρυθμό και με δίποντο του Λάνγκφορντ προηγήθηκε ξανά με +10 (51-61), παίρνοντας την πολύτιμη νίκη στην Ελευσίνα.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 10-22, 23-39(ημ.), 46-50, 60-68
Διαιτητές: Αναστόπουλος Π.- Αφεντουλίδης- Παναγιώτου
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Κυριακόπουλος 2, Νίκου 2, Παπανικολόπουλος 13, Παπανικολάου 3, Γκίμπσον 8, Μαγκουνής 20(2), Λιακόπουλος 4, Τσιάκος, Τζόινερ, Αβραμίδης, Εζιούκου 8.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΒΑΠ (Φραγκιάς): Γεωργαλλής 2, Κουμπούρας 10(1), Χάτεν 8, Καλαϊτζής, Καλαμπόκης 10(2), Ντέντι 18, Νάτζφεϊ 2, Λάνγκφορντ 10(1), Ντουμπέ, Όσμπι 8.