Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Περίπατο έκανε ο Ιβίσκος…

Περίπατο έκανε ο Ιβίσκος…

0
6

Υγιεινό περίπατο έκανε σήμερα στο Βενετόκλειο κλειστό γυμναστήριο ο Ιβίσκος ο οποίος κέρδισε εύκολα τον Ζέφυρο σε 97 – 59 και έκανε έτσι την δεύτερη του νίκη στα παιχνίδια της β’ φάσης τοπικού ανδρικού πρωταθλήματος μπάσκετ.
Ο Ιβίσκος στο ξεκίνημα του αγώνα ήταν πιο ζεστός από τον αντίπαλο του. «Έτρεξε» τους αντιπάλους τους και έχοντας σε καλή ημέρα τον Τσαλίκη και τον Δούβαλη προηγήθηκε με 19 – 9 στο 7’. Στη συνέχεια ο Ζέφυρος με σερί 5 – 0 μείωσε σε 19 – 14 (στο 8’) αλλά με δυο τρίποντα του Γ. Μαρουλλάκη και ένα του αδελφού του Γιάννη, ο Ιβίσκος «έκλεισε» το δεκάλεπτο με 28 – 15.
Η ομάδα της Ανάληψης συνέχισε με τον ίδιο ενθουσιασμό και στο επόμενο δεκάλεπτο, με τον προπονητή του Παντελή Μισσού να κάνει μεν συνεχείς αλλαγές αλλά ο ρυθμός της ομάδας του να μην πέφτει με αποτέλεσμα να ανεβάσει την διαφορά στο +26 «κλείνοντας» το ημίχρονο προηγούμενος με 53 – 27.
Ο Ζέφυρος έδειχνε και στο τρίτο δεκάλεπτο, ανήμπορος να …μαζέψει κάπως την διαφορά στο σκορ. Ο Ιβίσκος συνέχισε το …βιολί του φορτώνοντας το αντίπαλο καλάθι, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει σε …αστρονομικά επίπεδα. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου ήταν 43 – 80.
Καμία αλλαγή δεν σημειώθηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο και το παιχνίδι ήταν απλά μια τυπική διαδικασία. Το μόνο που είχε πλέον ενδιαφέρον ήταν το αν οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να «πιάσουν» τους εκατό πόντους, κάτι που τελικά δεν κατάφεραν.
Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 15 – 28, 27 – 53 (ημίχρονο), 43 – 80, 59 – 97
Διαιτήτευσαν οι κ. Κουνελλές και Αρνάς
ΖΕΦΥΡΟΣ (Μπίλλιας): Δεληγιάννης 3 (1), Χαρκιανάκης 3 (1), Μουκέντι 7, Ηλιού, Δεληγιαννάκης 5, Μπάμπος 2, Σπανουδάκης 8, Μήτσης 12, Φράγκος 12, Μητσού 7
ΙΒΙΣΚΟΣ (Μισσού): Ιμερλιού 4, Μητσού 4, Ντρέρη 5 (1), Ι. Μαρουλλάκης 11 (3), Μπιλλιάς 14, Τσιτσούλας 10 (2), Φυλτζανίδης 10 (3), Δούβαλης 13, Γ. Μαρουλλάκης 12 (2), Καμπουράκης, Τσαλίκης 15 (2)