Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Β' Δωδεκανήσου Πέρασε από τη Νίσυρο ο Ακουσίλαος

Πέρασε από τη Νίσυρο ο Ακουσίλαος

0

Νικηφόρα πέρασε σήμερα από τη Νίσυρο ο Ακουσίλαος ο οποίος επικράτησε του τοπικού Πολυβώτη με 3 – 2 σε αγώνα με τον οποίο έπεσε η αυλαία της 5ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο της Β’ Κατηγορίας. Οι Φανενοί κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο διάστημα κατά το οποίο προηγήθηκαν με 3 – 0 και έβαλαν τις βάσεις για να πάρουν τους τρεις βαθμούς. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 2’ ο Καβουκλής (0 – 1) ενώ στο 15’ ο Ατσίδης έκανε το 0 – 2 και στο 40’ ο Παπακωνσταντίνου το 0 – 3. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και για είκοσι περίπου λεπτά επέβαλλαν τον δικό τους ρυθμό προσπαθώντας να μπουν ξανά στο παιχνίδι. Στο 47’ μείωσαν σε 3 – 1 με τον Γιάννη Σφακιανό και στο 80’ ο Μιχάλης Ψαράς πέτυχε το 3 – 2 βάζοντας κατά κάποιο τρόπο «φωτιά» στον αγώνα. Στα τελευταία δέκα λεπτά οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αυξήσουν και άλλο την πίεση τους χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να πετύχουν κάτι σε αντίθεση με τον Ακουσίλαο που έχασε μια σημαντική ευκαιρία με τον Ατσίδη για να πετύχει και τέταρτο τέρμα και να «καθαρίσει» πιο άνετα το παιχνίδι.