Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Πέμπτη συνεχόμενη ήττα για τον Κολοσσό!

Πέμπτη συνεχόμενη ήττα για τον Κολοσσό!

1
elefsina kolossos

Την τρίτη του νίκη στην Basket League ΟΠΑΠ πέτυχε ο Πανελευσινιακός, ο οποίος με κορυφαίο τον Φαγέ κατέβαλε την αντίσταση του Κολοσσού Ρόδου στην Ελευσίνα με 97-69 και άφησε τους νησιώτες χωρίς νίκη μετά από πέντε αγωνιστικές.

Ο Φαγέ είχε 24 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Όσμπι με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ. Η μεγάλη ευστοχία του Πανελευσινιακού στα τρίποντα έπαιξε καθοριστικό ρόλο για το τελικό αποτέλεσμα, αφού είχε 9/16 (56%) έναντι 3/14 (21%) των αντιπάλων του.

Οι Ροδίτες ξεκίνησαν πιο δυναμικά το ματς και προηγήθηκαν 26-20 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, οπότε το σκορ ήταν 42-39 υπέρ των παικτών του Βασίλη Φραγκιά. Ωστόσο, από το τρίτο δεκάλεπτο και μετά άρχισε η αντεπίθεση του συγκροτήματος του Γιώργου Σκαραφίγκα. Μετά το 43-44 ακολούθησε ένα επιμέρους σκορ 25-10 από τους γηπεδούχους, οι οποίοι έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι 68-54. Από εκείνο το σημείο και μετά πάτησαν το… γκάζι και κατάφεραν να νικήσουν με +18 (97-69).

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 39-42, 68-54, 97-69.

Πανελευσινιακός (Γιώργος Σκαραφίγκας): Νίκου 4, Παπαμακάριος 8 (2), Αράπης, Ράλεϊ Ρος 14, Δημάκος, Τζόουνς 15 (3), Φαγιέ 24 (1), Μελισσαράτος, Τέρνερ 15, Μάντζαρης 11 (1), Αβραμίδης 6 (2).

Κολοσσός Ρόδου (Βασίλης Φραγκιάς): Παπαντωνίου 9 (1), Ραμ 2, Γεωργαλής 5 (1), Σμιθ 8, Στεφανίδης 4, Σίμπσον 10, Τσάμης 11, Πριούιτ 3 (1), Όσμπι 17.