Αρχική Αθλητικά νέα Παναθηναϊκός – Κολοσσός Ρόδου 77-54: Κατώτερος των περιστάσεων

Παναθηναϊκός – Κολοσσός Ρόδου 77-54: Κατώτερος των περιστάσεων

0
sportfm.gr

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ «πάτησε γκάζι» στο τρίτο δεκάλεπτο, και κατόρθωσε να επικρατήσει επί του Κολοσσού (77-54) στο «ΟΑΚΑ». Αναμέτρηση που έριξε την αυλαία της πέμπτης αγωνιστικής στη Stoiximan Basket League.

Ο Κολοσσός Ρόδου εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων, ωστόσο άντεξε για ένα ημίχρονο. Από εκεί και πέρα η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφή για τους «θαλασσί». Ο Παναθηναϊκός βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την άμυνα του. Κατόπιν με πρωταγωνιστές τους Σαντ-Ρος, Μποχωρίδη ξέφυγε για πρώτη φορά στο 28′ με +19 (55-36), για να κλείσει το δεκάλεπτο στο +22 (60-38). Χωρίς να χάσει την αμυντική διάρκεια του, το «τριφύλλι» παρέμεινε σε απόσταση ασφαλείας και χωρίς να απειληθεί έφτασε άνετα στο τελικό 77-54.

Κορυφαίος των νικητών, ήταν ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα. Ενώ με 13 πόντους τελείωσε τον αγώνα και ο Λευτέρης Μποχωρίδης. Καλή εμφάνιση από τον Νεοκλή Αβδάλα. Ο 15χρονος αγωνίστηκε για 13 λεπτά έχοντας απολογισμό 5 πόντους (1/2δ., 1/2τρ.) και 3 ριμπάουντ. Από τον Κολοσσό προσπάθησε ο Κένι Ουίλιαμς με 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 34-27, 60-38, 77-54

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας, Κατραχούρας, Σκαλτσής

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Πέρι 3 (1), Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης 13 (2), Καελάκης 9, Νέντοβιτς 10 (2), Μέικον 4, Καββαδάς 7, Φλόιντ 4, Αβδάλας 5 (1), Μαντζουκας 3 (1), Σαντ-Ρος 13.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Ηλίας Καντζούρης): Μομίρφο 7(1), Ουίλιαμς 13 (2), Τιλί 5 (1), Σλαφτσάκης 2, Ποτ 7 (1), Ξανθόπουλος, Πράπας 2, Καμπούρης, Μαργαρίτης 1, Μπιλλής, Φλόιντ 8 (1), Χατζηδάκης 9.