Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ «Πάλεψε» αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στην ΑΕΚ ο Κολοσσός

«Πάλεψε» αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στην ΑΕΚ ο Κολοσσός

0

Του Κώστα Μόσχοβου

Αν και ήταν ανταγωνιστικός στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, ο Κολοσσός δεν τα κατάφερε κόντρα στην ΑΕΚ και γνώρισε την ήττα με 89-72 στο «ΟΑΚΑ» για την 10η αγωνιστική της StoiximanBasketLeague.
Η εξέλιξη της αναμέτρησης:
Η ΑΕΚ άρχισε τον αγώνα με Γκίκα, Λοτζέσκι, Γιάνκοβιτς, Χρυσικόπουλο και Μόουζες. Ενώ ο Κολοσσός με τους Ξανθόπουλο, Άρτις, Γκόινς, Μπιλλή και Καντέρ.
Ο Χρυσικόπουλος άνοιξε το σκορ (2-0), αλλά ο Μπιλλής ευστόχησε σε δύο σερί καλάθια και έδωσε προβάδισμα στον Κολοσσό (2-5). Η ΑΕΚ με Χρυσικόπουλο και Μόουζες έκανε το 6-5. Ο Γιάνκοβιτς «πυροβόλησε» από τα 6.75 (13-13), όμως ο Κολοσσός σε διάστημα ενός λεπτού, πέτυχε έξι αναπάντητους πόντους για να ξεφύγει με +6 (13-19 στο 7’). Η ασφυκτική άμυνα του Κολοσσού «έπνιξε» την ΑΕΚ. Με αιχμή του δόρατος τους Μπιλλή (8 πόντοι) και Γκόινς (7 πόντοι) ο Κολοσσός διεύρυνε το προβάδισμα του στο +6 (17-23 στο 8’). Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 19-25 υπέρ του Κολοσσού.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Ματσιούλις σκόραρε με 2/2 βολές, κι αμέσως μετά ο Κατσίβελης έκλεψε την μπάλα μειώνοντας στο σουτ (23-25). Αναγκαστικά ο Ηλίας Καντζούρης κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Γκόινς πέτυχε καλάθι για δύο, αλλά άμεσα ο Ματσιούλις ανταπέδωσε με σουτ τριών πόντων (26-27). Ο Καντέρ απάντησε με πέντε σερί προσωπικούς πόντους (δίποντο και τρίποντο, 31-34) και ο Λιάπης «πυροβόλησε» για τρεις (35-39 στο 16’). Η απάντηση της ΑΕΚ ήρθε δια χειρός Ρογκαβόπουλου και Λάνγκφορντ, που πέτυχαν επτά σερί πόντους (44-41 στο 18’). Ο Ρογκαβόπουλος σκόραρε με έμμεσο τρίποντο στα 50” για το ημίχρονο (48-44), για να μειώσει και πάλι στον πόντο (48-47) ο Γκόινς έπειτα από εύστοχο τρίποντο με την βοήθεια του ταμπλό. Ο Χρυσικόπουλος απάντησε εκ νέου από τα 6.75 και το δεύτερο δεκάλεπτο (ημίχρονο) ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ στο +4 (51-47).

Στην τρίτη περίοδο ο Άρτις σκόραρε στον αιφνιδιασμό, ενδιάμεσα ευστόχησε σε δίποντο ο Ρογκαβόπουλος και ο Άρτις σκόραρε ξανά, αυτή την φορά για τρεις (53-52 στο 23’). Έπειτα, με κρεσέντο του Λάνγκφορντ η διαφορά πήγε στους επτά (59-52). Ο Άρτις ευστόχησε για τρεις, για να απαντήσει ο Λοτζέσκι εκ νέου με τρίποντο, ενώ ο Λάνγκφορντ των δέκα πόντων σε λιγότερο από έξι λεπτά (επτά πόντους στο πρώτο μέρος) ανέβασε την διαφορά στο +11 (66-55 στο 26’) για την «Ένωση». Δύο σερί τρίποντα-ανάσα δια χειρός Ζάρα και Γκόινς έριξαν την διαφορά πάλι στους επτά (68-61 στο 28’). Κάπου εκεί και με 2’03” για το τέλος της τρίτης περιόδου, ο Ζάρας αποβλήθηκε γιατί υπέπεσε σε τέταρτο προσωπικό φάουλ κι εν συνεχεία χρεώθηκε με τεχνική ποινή. Το σκορ της τρίτης περιόδου διαμορφώθηκε 72-61 έπειτα από 2/2 βολές και δίποντο του ασταμάτητου Λάνγκφορντ (15 από τους 22 πόντους στην περίοδο αυτή).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη διαφορά ασφαλείας, παρά το γεγονός πως δέχθηκαν δύο γρήγορα καλάθια. Στο +8 (74-66) είναι η «Ένωση» στα 8’20” για το τέλος του αγώνα. Ο Μορέιρα ευστόχησε μετά από αρκετή ώρα για το +10 (76-66) της ΑΕΚ. Με 5’ για το τέλος, ο Μωραΐτης «εκτέλεσε» για τρεις και το +15 (81-66) της Ένωσης, υποχρεώνοντας τον Ηλία Καντζούρη να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Λοτζέσκι με τρίποντο πήγε την διαφορά στο +18 (84-66) και ο Γιάνκοβιτς την αύξησε στο +20 (86-66). Τελικό σκορ στο ΟΑΚΑ: ΑΕΚ – Κολοσσός Ρόδου 89-72.

Τα δεκάλεπτα:19-25, 51-47, 72-61, 89-72.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Γιάνκοβιτς 11 (1), Χρυσικόπουλος 7 (1), Γκίκας 2, Λοτζέσκι 7 (2), Μόουζες 2, Μορέιρα 4 (10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 κλεψίματα), Λάνγκφορντ 22 (8/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 6/8 βολές), Ματσιούλις 11 (2), Κατσίβελης 6, Μωραΐτης 5 (1), Ρογκαβόπουλος 12 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 λάθη),
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 9 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Άρτις 12 (2 τρίποντα, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα), Καντέρ 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπιλλής 10 (2), Γκόινς 17 (2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καμαριανός 1, Λιάπης 3 (1), Αρσενόπουλος, Ζάρας 3 (1), Τούμπα 6.
Ομαδικά στατιστικά – ΑΕΚ: 22/34 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 21/25 βολές, 34 ριμπάουντ (24+10), 14 ασίστ, 14 λάθη, 11 κλεψίματα, 5 μπλοκ.
Ομαδικά στατιστικά – Κολοσσός: 16/39 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 10/12 βολές, 41 ριμπάουντ (22+19), 18 ασίστ, 23 λάθη, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ.
Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε μία βδομάδα, η ΑΕΚ έχει το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ ως τυπικά φιλοξενούμενη στο ΟΑΚΑ (10/1, 20:00), ενώ ο Κολοσσός επιστρέφει στο γήπεδό του για την αναμέτρηση με τον Ιωνικό (9/1, 16:00).