Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Πάλεψε αλλά δεν άντεξε ο Κολοσσός

Πάλεψε αλλά δεν άντεξε ο Κολοσσός

0

Ο Κολοσσός H Hotels κοίταξε στα μάτια τον Παναθηναϊκό, αλλά οι λεπτομέρειες στο τέλος του κόστισαν την ήττα με σκορ 72-67, στον ημιτελικό του Super Cup 2022 by aegean islands. Στο Site του συλλόγου, “ανέβηκε” το ακόλουθο κείμενο για το παιχνίδι: “Πολύ καλό ξεκίνημα από την ομάδα μας, η οποία προηγήθηκε αρχικά 2-9 και στη συνέχεια έφτασε στο +8 (4-12), στο 6’. Στη συνέχεια, οι «θαλασσί» ήταν άστοχοι, με τον Παναθηναϊκό να εκμεταλλεύεται το μπόνους των βολών και αρχικά να ισοφαρίζει (15-15), ενώ έκλεισε μπροστά (20-18) την πρώτη περίοδο.

Η αστοχία των παικτών του Παπαθεοδώρου συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το σκορ να γίνει 27-18. Στη συνέχεια, η ομάδα μας βελτιώθηκε αισθητά, έσφιξε αμυντικά και έχοντας καλές επιλογές στην επίθεση έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο -4 (36-32). Το ίδιο συγκεντρωμένα ξεκίνησε η ομάδα μας στο δεύτερο μέρος, με αποτέλεσμα να ανακτήσει το προβάδισμα (38-41) και να φτάσει στο +4 (40-44), στο 25’. Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και πέρασε μπροστά, αλλά οι «θαλασσί» παρέμεναν κοντά στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-57).

Παρά τα πολλά προβλήματα με τα προσωπικά φάουλ, η ομάδα μας εξακολουθούσε να ήταν πολύ ανταγωνιστική, έχοντας το σκορ στην ισοπαλία (64-64), μέχρι το 36’. Στα τελευταία λεπτά, οι «θαλασσί» έμειναν από δυνάμεις και έτσι γνώρισαν την ήττα με το τελικό 72-67.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 36-32, 61-57, 72-67
Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Λι 8 (2), Παπαγιάννης 6, Γουίλιαμς 14 (1), Γκριγκόνις 13 (2), Μποχωρίδης 2, Άντριους 8, Γ. Καλαϊτζάκης, Πονίτκα 7 (1), Γκουντάιτις 14.
Κολοσσός H Hotels (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 9, Χρυσικόπουλος 3 (1), Μπαρσέλο 6 (2), Κατσίβελης 4, Γιαννόπουλος 5 (1), Σταρκς 20 (1), Όσμπορν 14 (1τρ., 10 ριμπ.), Μπιλλής, Χατζηδάκης, Στεφάνοβιτς 6 (2).