Αρχική Αθλητικά νέα Βόλεϊ Ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της η Τελχινίδα

Ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της η Τελχινίδα

0
telxinida1

Για την τελευταία αγωνιστική της Α2 Γυναικών η Τελχινίδα υποδέχτηκε στο Βενετόκλειο την Ηλιούπολη.  Ίσως ήταν η καλύτερη αγωνιστικά εμφάνιση της γυναικείας της Τελχινίδας μπροστά στους φιλάθλους της που όμως δε συνοδεύτηκε από θετικό αποτέλεσμα αφού οι φιλοξενούμενες νίκησαν με 1-3 σετ.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την ροδίτισσες να είναι σε καλή αγωνιστική κατάσταση και να κοντράρουν τις έμπειρες αντιπάλους τους. Οι δύο ομάδες αρχικά πήγαιναν μαζί στο σκορ έως το 13-13 αλλά στη συνέχεια η Τελχινίδα ξέφυγε με 20-14, για να πάρει τελικά το σετ με 25-22.

Στο επόμενο σετ το 17-17 έγινε γρήγορα 17-22 και η Ηλιούπολη με 19-25 ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 3ο σετ οι φιλοξενούμενες ήταν επιθετικά πιο αποτελεσματικές στα κρίσιμα σημεία και επικράτησαν με 22-25.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 4ο σετ. Το 8-3 και το 12-4 για την Τελχινίδα έφερε την αντίδραση της Ηλιούπολης που κατάφερε αρχικά να πλησιάσει στον πόντο (12-11) και στη συνέχεια να προηγηθεί με 14-17 και 15-18. Οι ροδίτισσες βρήκαν όμως τη δύναμη και ισοφάρισαν 19-19 αλλά και 23-23 όταν βρέθηκαν πίσω με 21-23. Ακολούθησαν δύο συναρπαστικές φάσεις με εντυπωσιακές αμυντικές και επιθετικές προσπάθειες και από τις δύο ομάδες με την Ηλιούπολη όμως  να είναι πιο αποτελεσματική και να κερδίσει το σετ με 23-25 και το ματς με 1-3 σετ.

ΡΣΦΠ Τελχινίς – ΑΣ Ηλιούπολης 1-3 σετ σε 96΄(25-22 σε 25΄, 19-25 σε 22΄, 22-25 σε 22΄και 23-25 σε 27΄)

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς):  Αγλαΐα Σκορδά, Μαρία Βρατσάλη, Ματίνα Γιαννέλη, Ελένη Μητροπούλου, Φαμπιόλα Τερζίου, Ελισάβετ Αμορανίτη, Φαίη Μίχου, Νικολέτα Αμορανίτη (λ), Ραφαηλία Κουφομανώλη (λ), Κέλυ Δαουτοπούλου, Κατερίνα Χειμωνέττου, Ντιλέκ Χουσεΐν, Ανθή Γκίκα και Νίκη Κουτζούκη.

Ηλιούπολη: (Γιάννης Παγανέλης) Μαρία Χατζηνικολάου, Άννα Μαρία Δελατόλα, Μυρτώ Ξοφάκη, Άντζελα Παπά, Σίσσυ Ξένου, Γλυκερία Κωνσταντίνου, Κατερίνα Ηλιακοπούλου, Παρασκευή Καρτζαφλέκη (λ) και Φάλια Θεοδωράκη.

Διαιτητές του αγώνα ήταν η Βασιλική Κυργιαλάνη, ο Σωτήρης Σταματίου και η Μαίρη Παπαδούλη.

Όλα τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής (22ης) και η τελική βαθμολογία του 2ου υποομίλου του Α΄ ομίλου είναι:

ΑΣΣ Αναγέννηση – ΑΟ Αιγάλεω 0-3 (23-25,23-25,20-25)

ΖΑΟΝ – ΑΟ Ηλυσιακός 3-1 (22-25,25-21,25-23,25-21)

ΓΣ Αστέρας Αγ Δημητρίου – ΑΕ Αγ Παρασκευής 2-3

ΑΟΦ Πορφύρας – ΓΣ Πανιώνιος 3-0 (25-16,25-18,25-21)

ΡΣΦΠ Τελχινίς – ΑΣ Ηλιούπολης 1-3 (25-22,19-25,22-25,23-25)