Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Α' Δωδεκανήσου Όλο και πιο κοντά στη Β’ ο ΑΣ Χάλκης

Όλο και πιο κοντά στη Β’ ο ΑΣ Χάλκης

0
xalki maritsa

Με νίκη εκτός έδρας συνεχίζει την πορεία του στο πρωτάθλημα της πρώτης κατηγορίας ο Ηρακλής Μαριτσών καθώς στο γήπεδο Κοσκινού κέρδισε σήμερα με 3-0 τον ΑΣ Χάλκης. Οι φιλοξενούμενοι του Γιώργου Σάββενα μπήκαν πιο καλά στο παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά και αφού στο 6΄ προηγήθηκαν στο σκορ (0-1) με τον Χειμωνέττο από κάθετη πάσα του Μακρή, στην συνέχεια ναι μεν είχαν τον έλεγχο του αγώνα αλλά δεν απείλησαν σοβαρά την εστία του Ντάνη. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στα τελευταία δέκα λεπτά του ημιχρόνου, πέτυχαν γκολ στο 39΄με κεφαλιά του Ψαρά αλλά ακυρώθηκε από τον πρώτο βοηθό Ορφανό ως οφσάιντ , όμως υπήρξαν διαμαρτυρίες με αποτέλεσμα να αποβληθεί ο προπονητής Σάκης Ναλμπάντης. Στο 43΄ο Ντούπης απείλησε από πλεονεκτική θέση αλλά το πλασέ που έκανε πέρασε άουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο η Χάλκη πίεσε ψηλά τον αντίπαλο της ,όμως η αμυντική λειτουργία χαλάρωσε και ο Ηρακλής με αντεπιθέσεις πέτυχα ακόμη δύο τέρματα. Το 0-2 έγινε στο 53΄ όταν ο Μπιγκό έβγαλε σε θέση βολής τον Χειμωνέττο που απέφυγε τον γκολκίπερ και πλάσαρε. Στο 68 ό Τσαλώλης πήρε τη κάθετη πάσα από τον Μπιλιά, πλάσαρε τον Ντάνη που απέκρουσε προσωρινά αλλά η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα 0-3.
Διαιτησία Κυρίτσης – Ορφανός (με λάθη) – Γεωργάς.
ΑΣ ΧΑΛΚΗΣ: Ντάνη, Αγγελής, Ψαράς, Κωστίδης, Βασιλείου (26΄λ.τ. Μερκάϊ), Ντούπης, Νικάνδρου (35΄λ.τ. Τσιαντούλας), Παπαστεργής, Ζαμαντάκης (62΄Πανούσης), Παπαλαζάρου, Κουτσογούλας
ΗΡΑΚΛΗΣ: Σαββιδάκης, Χειμωνέττος (70΄λ.τ. Παπακωνσταντής Α.), Λενιού, Τσούφιος, Λερογιάννης (58΄Μπιλιάς), Μακρής, Μπιγκό (83΄Πίσκαπας), Χατζηκωνσταντής, Τσαλώλης, Γ.Σ. Καρίκης, Κούρος