Όλα τα παιχνίδια της Α1

0
fasi4

Διαγόρας Βατίου-Αναγέννηση Ιάλυσος  0-1
Σπουδαία νίκη πανηγύρισε στο Βάτι η Αναγέννηση Ιάλυσος με 1-0 επί του τοπικού Διαγόρα, αποτέλεσμα που της επέτρεψε να πλησιάσει την κορυφή της βαθμολογίας και να περιμένει το αποτέλεσμα του σημερινού ντέρμπι στην Κω, προκειμένου να μπει για τα καλά πλέον στο «κόλπο» του τίτλου. Οι παίκτες του Νίκου Μαντικού ξεκίνησαν πολύ καλά στο ματς και έχασαν ευκαιρίες να προηγηθούν, με μεγαλύτερη την κεφαλιά του Πιτσουρδάκη στο οριζόντιο δοκάρι στο 20’. Ευκαιρίες για γκολ είχε και ο Διαγόρας Βατίου, όμως δεν κατάφερε να τις αξιοποιήσει και μοιραία έμεινε πίσω στο σκορ από το 30’, όταν μετά την κάθετη μπαλιά του Σταυλά στην πλάτη της άμυνας των «κυανέρυθρων», ο Αξιώτης με ψύχραιμο πλασέ «άνοιξε» το σκορ για την Αναγέννηση (0-1). Οι Βατενοί ανέβασαν «στροφές» στην επανάληψη και έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 53’ όταν ο Μικιού με σουτ σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Φωτεινή. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν ακόμη περισσότερο στη συνέχεια για το γκολ που θα τους έδινε το βαθμό, όμως δεν μπόρεσαν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα και έτσι το 0-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα.
Καλή διαιτησία από τον κ. Σιδηρόπουλο (Πλακογιάννης, Πατσιόπουλος).
Διαγόρας Βατίου: Αναστασάς, Λαμπριανός, Αρφαράς (80’ Καμπούρης), Μέντος (66’ Ράπι), Ροδίτης, Π. Γιαννακόπουλος, Κιάρι, Παπαδόπουλος, Αιντενίζ, Καρπαθάκης, Μικιού
Αναγέννηση Ιαλυσού: Π. Φωτεινής, Μαλλιάκας, Αξιώτης, Σταυλάς, Γ. Φωτεινής, Πιτσουρδάκης, Κρομμύδας, Παφιάκης (84’ Λουκίσσας), Μπιγκό, Σάλιβαν (75’ Γαιτάνος), Καρπαθάκης

Ακουσίλαος-Αστέρας Παστίδας  2-0
Εύκολο απόγευμα πέρασε ο Ακουσίλαος στις Φάνες, καθώς νίκησε τον Αστέρα Παστίδας με 2-0 και διατηρήθηκε κοντά στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, παραμένοντας στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος. Οι Παστιδενοί δεν μπόρεσαν να πάρουν «ανάσα» με ένα θετικό αποτέλεσμα, αφού και τα υπόλοιπα αποτελέσματα τους ευνόησαν, και έτσι θα συνεχίσουν να παλεύουν για τη σωτηρία τους μέχρι το τέλος. Ο Ακουσίλαος ανέλαβε από το ξεκίνημα του ματς την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως στο πρώτο ημίωρο διατηρούσε μια φλύαρη και άκαρπη υπεροχή. Στο 32’ ο Παπουρδάνος έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του και έδιωξε το όποιο άγχος υπήρχε από τα…πόδια των συμπαικτών του (1-0). Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι στάθηκαν ακόμη καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για να διπλασιάσουν τα τέρματα τους. Τελικά το κατάφεραν στο 90ο λεπτό, όταν ο Πίτσης ανατράπηκε εντός της περιοχής και ο διαιτητής Παπαβασιλείου καταλόγισε το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Διακαναστάσης που ευστόχησε «γράφοντας» το τελικό 2-0 για τον Ακουσίλαο.
Χωρίς πρόβλημα η διαιτησία του κ. Παπαβασιλείου και των βοηθών του κ. Μαυρουδή και Μπερδεμπέ.
Ακουσίλαος: Σκυλλάς, Σκόρπος, Πομπού, Κορκίδας (60’ Καλημέρης), Νέτσας, Ισκάς, Δελαπόρτας, Ντίξον, Παπουρδάνος (65’ Πίτσης), Διακαναστάσης (80’ Σιέχ), Ορφανίδης
Αστέρας Παστίδας: Παπασάββας, Τζαφέρης, Αγγελόπουλος, Τσαφής, Χαριτάκης (55’ Κιλασίν), Καλαγρής, Καψαλάκης, Μακρυδημήτρης, Αντωναράς (70’ Συγγελάκης), Κώτσος,  Ραφτόπουλος

Φοίβος-Κλεάνθης  3-1
Ο Φοίβος ήταν ο μεγάλος νικητής του γειτονικού ντέρμπι με τον Κλεάνθη στο γήπεδο της Κρεμαστής με σκορ 3-1, σε ένα ματς χωρίς βαθμολογική σημασία, αλλά με κίνητρο λόγω γοήτρου και για τις δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι του Γιώργου Σάββενα μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και πίεσαν από νωρίς την εστία του Σαββιδάκη. Στο 11’ ο Δημητρόπουλος εκτέλεσε το κόρνερ, ο τερματοφύλακας του Κλεάνθη ξεγελάστηκε από την πορεία της μπάλας, η οποία αφού χτύπησε πάνω του κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0. Ο Φοίβος συνέχισε να διατηρεί τα ηνία του αγώνα και επιβραβεύτηκε στο 16’ και με δεύτερο γκολ, όταν ο Λευτέρης Δράκος με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ από το κέντρο, σημείωσε το 2-0 για την ομάδα της Κρεμαστής. Παρασυρόμενοι από τον ρυθμό που οι ίδιοι έδωσαν στο ματς, οι παίκτες του Φοίβου συνδυάστηκαν άψογα στο 39’ με τελικό αποδέκτη της μπάλας τον Ορφανίδη, ο οποίος με πλασέ «έγραψε» το 3-0 για τους γηπεδούχους. Ο ρυθμός του αγώνα και του Φοίβου έπεσε στο δεύτερο ημίχρονο, όπως ήταν λογικό, με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν μόνο να μειώσουν το σκορ σε 3-1 στο 60’ μετά την εκτέλεση πέναλτι του Αμπελά, το οποίο είχε κερδίσει ο Πάττας από τον Καρύδη.
Καλή διαιτησία από τον κ. Τσοπανάκη (Κακάνης, Κασιώτης).
Φοίβος Κρεμαστής: Καίκας, Βασιλείου, Καρύδης, Μπιλιάς (70’ Στρατής), Χαρικιόπουλος, Δημητρόπουλος, Π. Δράκος, Λ. Δράκος, Μπούτσκα, Ορφανίδης, Καστρινάκης (93’ Κουδούνης)
Κλεάνθης: Σαββιδάκης, Καρίκης, Νικολάου, Καρακώστας, Σάββενας (60’ Σαρικάς), Αμπελάς, Καλημέρης, Πάπα, Παπακωνσταντίνου (75’ Τσίγκριλας), Πάττας, Χατζηθεοδωράκης

Δόξα Ψίνθου-Ηρακλής Μαριτσών  1-2
Ήττα-σοκ κυρίως για τον τρόπο με τον οποίο ήρθε υπέστη η Δόξα Ψίνθου στο γήπεδο της από τον Ηρακλή Μαριτσών με 2-1, δεχόμενη το δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι παρέμειναν κοντά στην επικίνδυνη ζώνη, ενώ οι φιλοξενούμενοι πήραν μια νίκη χωρίς βαθμολογική σημασία, αλλά κυρίως ψυχολογική. Ο Ηρακλής αιφνιδίασε τους παίκτες της Δόξας, καθώς μόλις στο 8ο λεπτό ο Κρομμύδας έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και με άψογο ψηλοκρεμαστό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ματακάκη για το 0-1. Φυσικά οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και πίεσαν τα αντίπαλα καρέ, χωρίς όμως να καταφέρουν να φέρουν το ματς στα ίσα πριν το τέλος του ημιχρόνου. Το ίδιο «σκηνικό» συνεχίστηκε και στην επανάληψη, και με τον Ηρακλή πάντως να δημιουργεί φάσεις, για να φτάσουμε στο 70’, όταν μετά το κόρνερ του Ορφανού, ο Στάππας με δυνατό κοντινό σουτ ισοφάρισε για τη Δόξα. Οι προσπάθειες των παικτών του Χρήστου Βελή για δεύτερο γκολ δεν «καρποφόρησαν», για να έρθει στο 92’ ο Χειμωνέτος με προβολή να κάνει το 1-2 και να «παγώσει» για τα καλά το γήπεδο της Ψίνθου.
Διαιτήτευσε ο κ. Ασημακόπουλος (Κολυβάκης, Καλκαβούρας).
Δόξα Ψίνθου: Ματακάκης, Καρίκης (75’ Βελής), Φυλακούρης, Βιτσέντζος, (57’ Καραγιάννης), Τσούλος, Στάππας, Φράγκος, Σταμούλης, Ορφανός, Τσίπας, Νικολός
Ηρακλής Μαριτσών: Σαββιδάκης, Λορέντζος, Λενιού, Τσούφιος (80’ Παπακωνσταντίνου), Κρομμύδας, Κωστάκης, Μπιλιάς (70’ Γεωργαρέλλης), Καστρουνής, Χειμωνέτος, Αθανασίου (82’ Μαυρής), Μακρής

Ορφέας-Ευαγόρας  0-3
Η ομάδα του Σπύρου Αγγελόπουλου διπλασίασε τις νίκες της επί του Ορφέα στο φετινό πρωτάθλημα, επικρατώντας στους Αγίους Αποστόλους με 3-0, όντας τυπικά φιλοξενούμενος. Με αυτή τη νίκη, οι «πράσινοι» της πόλης μας εξασφάλισαν ουσιαστικά την παραμονή τους στην κατηγορία, ενώ ο Ορφέας παρέμεινε χαμηλά στη βαθμολογία και θα χρειαστεί μεγάλη προσπάθεια πλέον για να αποφύγει τον υποβιβασμό. Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο με λιγοστές φάσεις από τις ομάδες μπροστά στις δύο εστίες. Η σημαντικότερη από αυτές καταγράφηκε στο 33’, όταν ο Κώστας με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Μενίκου. Ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε στην επανάληψη κυρίως από τον Ευαγόρα, ο οποίος ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 50’ ο Αγγελόπουλος με πλασέ μετά την κάθετη πάσα του Τσιώνη, «άνοιξε» το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Στο 62’ μετά την εκτέλεση φάουλ του Αγγελόπουλου, ο Οχτάρας από κοντινή απόσταση και αμαρκάριστος μέσα στην μικρή περιοχή, πήρε την κεφαλιά και την έστειλε στα δίχτυα για το 0-2. Το τρίτο γκολ του Ευαγόρα σημείωσε και πάλι ο Οχτάρας στο 73’ με κεφαλιά μετά τη σέντρα του Χατζηνικόλα και ενώ δύο λεπτά νωρίτερα είχε χάσει ανεπανάληπτη ευκαιρία για να σκοράρει, όντας μόνος με την αντίπαλη εστία.
Χωρίς πρόβλημα η διαιτησία του κ. Κόγγου και των βοηθών του κ. Μίαρη και Σάββενα.
Ορφέας: Μενίκος, Τόσκας (80’ Προβιάς), Ελευθερίου, Αμπλάι (70’ Βολονάκης), Κουλουριώτης, Λεβέντης, Αποστολόπουλος, Γιοβάνι, Φλώρος, Ροδίτης, Αστυπαλίτης
Ευαγόρας: Δημητρίου, Κώστας, Τσιώνης, Ζωάννου (60’ Μπιζάτης), Αμοιρόπουλος (85’ Π. Ζωάννου), Οχτάρας, Αγγελόπουλος, Τσομάνι (90’ Διακανθός), Αλαφάκης, Σκαφίδας, Χατζηνικόλας