Οι συμμετοχές για τα «Σταμάτεια 2014»

0
stivos stamatiou

Με γοργούς ρυθμούς συνεχίζονται οι προετοιμασίες του Ιδρύματος «Εμμανουήλ και Μαίρης Σταματίου» προκειμένου να είναι όλα έτοιμα για τη συνάντηση στίβου «Σταμάτεια 2014». Οι αγώνες που θα διοργανωθούν για 2η συνεχόμενη χρονιά υπό τη «σκέπη» του Ιδρύματος είναι προγραμματισμένοι για το απόγευμα του προσεχούς Σαββάτου και το πρωί της Κυριακής, με δικαίωμα συμμετοχής τα παιδιά των κατηγοριών παμπαίδων-παγκορασίδων β΄ των σωματείων της Δωδεκανήσου. Παράλληλα με τους αναπτυξιακούς αγώνες θα διεξαχθεί στο ΔΑΚ «Καλλιπάτειρα» και το διασυλλογικό πρωτάθλημα στίβου παίδων-κορασίδων υπό την ΕΑΣ Δωδεκανήσου με τη στήριξη και τη συνεργασία των ανθρώπων του Ιδρύματος Σταματίου. Το Ίδρυμα έχει αναλάβει όλα τα έξοδα μετακίνησης των αποστολών των νησιωτικών σωματείων που θα λάβουν μέρος στα «Σταμάτεια 2014» και στο διασυλλογικό πρωτάθλημα στίβου παίδων-κορασίδων. Μέσα στη συνεχιζόμενη οικονομική κρίση που βιώνουμε όλοι ανεξαιρέτως, με τις συνθήκες να είναι πιο δύσκολες για τα σωματεία του ερασιτεχνικού αθλητισμού, το Ίδρυμα «Σταματίου» στηρίζει εμπράκτως κάθε αγωνιστική δραστηριότητα, δίνοντας διέξοδο μέσω του αθλητισμού στους νέους και τις νέες της Δωδεκανήσου.
Το πρόγραμμα και οι συμμετοχές για το αγωνιστικό διήμερο ανακοινώθηκαν από τους διοργανωτές με το πρόγραμμα να ξεκινάει το απόγευμα του Σαββάτου στις 17:30 με την τελετή έναρξης, ενώ το καθαρά αγωνιστικό πρόγραμμα θα ξεκινήσει με τα αγωνίσματα των 100μ παίδων και κορασίδων.
Από πλευράς συμμετοχών, δεδομένης της διεξαγωγής του διασυλλογικού πρωταθλήματος παίδων-κορασίδων, κορυφαία ονόματα της κατηγορίας θα δώσουν το «παρών» στο κουλουάρ του ΔΑΚ «Καλλιπάτειρα». Παιδιά από τα σωματεία της Ρόδου, της Λέρου, της Καλύμνου και της Κω δήλωσαν συμμετοχή, με πιο χαρακτηριστικές αυτές της Ραφαέλλας Γκάμμις και του Μανώλη Ζήφου από το Διαγόρα, της Νεφέλης Ράμμου και της Μαρίας Γιορδαμνή από τον ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009, του Γιάννη Ροδάτη από τον Καζώνη Καλύμνου, της Ιωάννας Θανάση και της Κατερίνας Απέριο από την Καλλιπάτειρα Ρόδου.
Περισσότερες λεπτομέρειες τόσο για τη συνάντηση «Σταμάτεια 2014» όσο και για το διασυλλογικό πρωτάθλημα στίβου παίδων-κορασίδων θα δοθούν την Παρασκευή, στην προγραμματισμένη για τις 11:00 συνέντευξη Τύπου που θα δοθεί στα γραφεία της ΕΑΣ/ΣΕΓΑΣ Δωδεκανήσου.

Οι συμμετοχές
Κορασίδες
ΓΣ Νέων Λέρου Χλωρού Ιωάννα (800μ, 1500μ)
ΓΑΣ Υγεία Ρόδου Πίλου Λαμπρινή (100μ), Μωραΐτη Σμαράγδη (200μ), Λουκίσσα Παρασκευή (3000μ)
ΓΣ Διαγόρας Ρόδου Γκάμμις Ραφαέλλα (Μήκος, 100μ), Καλλιγά Αναστασία (100μ, 4×100), Σκαρπέτη Καλλιόπη (3000μ, 4×100), Διακοπαρασκευά Τσαμπίκα (Σφαίρα), Μπομπαρίδη Ευαγγελία (Ύψος), Μπομπαρίδη Ιωάννα (Σφαίρα), Μαυρίκου Αικατερίνη (Μήκος, 4×100), Ιωακειμίδου Ευαγγελία (Ύψος), Φεσάκη Χρυσάνθη (Μήκος), Ρουντή Αικατερίνη (Σφαίρα), Τσαγκάρη Ελένη (100μ, 4×100), Σεΐτη Γεωργία (100μ, 4×100), Παπαγιάννη-Σπανού Τσαμπίκα (800μ), Σαΐτη Δέσποινα (100μ, 4×100), Πάλλα Αναστασία (Μήκος, 4×100)
ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 Γιορδαμνή Μαρία (Ακόντιο, Μήκος), Ράμμου Νεφέλη (100 εμπόδια, Μήκος), Καταβενάκη Φαίδρα (200μ, 400μ), Σφακιανάκη Κατερίνα (100μ, 4×100), Χατζηθεοδοσίου Κατερίνα (Μήκος, 4×100), Κούτη Νικολέτα (Ακόντιο, 4×100), Μπάλα Ντενίσα (100μ, 4×100), Μαγκαφά Αθανασία (Μήκος), Αγγελή Χαριτωμένη (Δίσκος)
ΑΣ Κάλυμνος 2000 Κουλλιά Καλλιόπη (400μ, 4×100), Μαγκουλιά Μαρία (Σφαίρα, Δίσκος), Γιαννιού Δέσποινα (Σφαίρα, Ακόντιο), Μούγκρου Άννα (800μ, 4×100), Κίκους Λαρίσα (800μ, 4×100), Κουτέλλα Ειρήνη (200μ, 4×100), Χατζηπέτρου Ελευθερία (Ακόντιο), Αλαφάκη Τσαμπίκα (Ακόντιο), Χριστοδούλου Φλώρα (200μ)
ΑΟ Καλλιπάτειρα Ρόδου Κουτσομύτη Αγγελική (100 εμπόδια, Μήκος), Τσαντάκη Καλλιόπη (Μήκος, Ύψος), Αντωνάκη Δέσποινα (100μ, Ύψος), Σαββάκη Μαρία-Δήμητρα (200μ, Μήκος), Καρασιώτου Ευταξία (100μ, Μήκος), Ζώρζου Δέσποινα (100μ, Μήκος), Μόραλη Σταματία (100μ, Μήκος), Θεοδωρή Αντιγόνη (1500μ, Μήκος), Καπίρη Μαρίνα (1500μ), Μάργαρη Μαρία (1500μ, Μήκος), Σκιαθίτη Ελευθερία (100μ, Μήκος), Σκιαθίτη Μαρία (100μ, Μήκος), Δουμάνη Μαρίνα (Σφαίρα, Δίσκος), Φαρμάκη Αγγελική (100μ), Λουλουδάκη Ειρήνη (200μ, Μήκος), Γκιάτα Έφη (100μ, Μήκος), Δημητρά Ελένη (100μ, Μήκος), Τσαγγάρη Στεργούλα (Σφαίρα, Δίσκος), Βουλή Ειρήνη (1500μ), Αντωνίου Χριστίνα (100μ, Μήκος), Καψιμάλη Μιχαέλα (100μ, Μήκος), Θανάση Ιωάννα (100μ, 200μ), Καλούδη Δέσποινα (Σφαίρα, Τριπλούν), Απέριο Κατερίνα (Σφαίρα, Δίσκος), Αντωνίου Μαρία (Σφαίρα, Ακόντιο), Φαρμάκη Κατερίνα (1500μ), Παπαϊωάννου Μαρία (100μ, Μήκος), Καστανάκη Μαρίνα (100μ, 200μ), Γιακουμάκη Ευαγγελία (Σφαίρα, Δίσκος)
ΓΣ Εύδαμος Κω Κωσταρέλου Τριανταφυλλιά (Σφαίρα, Ακόντιο), Μαύρου Ειρήνη-Μαρία (100μ)
ΑΟ Σύμης Χάσκα Ευαγγελία (800μ), Χάσκα Ζηνοβία (100μ)
ΑΣ Καζώνης Καλύμνου Πιζάνια Καλοτίνα (400 εμπόδια, 400μ), Σισαλούη Θέμις (2000 ΦΕ, 800μ), Κουλλιά Μαρία (Μήκος), Τρικοίλη Καλλιόπη (200μ)
ΑΟ Σταματίου Ρόδου Μιχαλοπούλου Ανδρονίκη (100μ, 400μ), Χουσεΐν Γκιουνάη (100μ, Μήκος), Λεντάκη Δήμητρα (Σφαίρα, Ακόντιο), Σηφάκη Αλεξάνδρα (Σφαίρα, Ακόντιο), Γκέρκοβα Ντιάνα (Σφαίρα, Δίσκος), Βασιλά Υπαπαντή (100μ)
Παίδες
ΓΣ Νέων Λέρου Ροδάτης Ιωάννης (100μ, 200μ), Ντάλλαρης Αναστάσιος (Ακόντιο, Ύψος), Κουβάς Αναστάσιος (200μ, 400μ), Ανέμης Νεκτάριος (1500μ)
ΓΣ Διαγόρας Ρόδου Ζήφος Εμμανουήλ (400μ, 4×400), Αναστασιάδης Αντώνιος (200μ, 4×400), Εργάς Γιώργος (400μ, 4×400), Μπολάνο Νικόλαος (400μ, 4×400), Μπολάνο Ηρακλής (200μ, 4×100), Καραγιώργος Ευτύχης (400μ, 4×100), Ραφτόπουλος Γεώργιος (Σφαίρα, Δίσκος), Αγγουράς Ιωάννης (Ακόντιο, Σφύρα), Βογιατζής Ιωάννης (800μ), Πασχαλίδης Ιωάννης (800μ), Δήμος Σπύρος (200μ, 4×100), Παπαστάμος Αλέξανδρος (400μ, 4×100), Βασιλειάδης Σταμάτης (200μ, 4×400), Κουρζής Φώτιος (Ακόντιο, Σφύρα), Οικονομάκης Θεοδόσης (200μ, 4×100)
ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 Μαριέττος Γιάννης (Ακόντιο, Μήκος), Λαός Κωνσταντίνος (Ακόντιο, Σφαίρα), Λαός Γιώργος (Σφαίρα), Παπαμάρκος Μιχάλης (Σφαίρα), Καραμανώλης Αντώνης (Μήκος, 4×100), Χατζηγιαννάκης Μιχαήλ (100μ, 4×100), Παρασκευόπουλος Αλέξανδρος (100μ, 4×100), Νικολίτσης Ευθύμιος (100μ, 4×100), Θερμός Νικήτας (200μ, Μήκος), Πεπές Γιάννης (200μ, Μήκος), Πανσέληνας Παναγιώτης (100μ, Μήκος)
ΓΑΣ Υγεία Ρόδου Πιννής Νικόλαος (100μ, Μήκος)
ΑΣ Κάλυμνος 2000 Κουτέλλας Ηλίας (100μ, 200μ)
ΑΟ Καλλιπάτειρα Ρόδου Τζιτζικώστας Αλέξανδρος (100μ, Μήκος), Ζάρρας Γιάννης (100μ, Μήκος), Ζαφειράκης Σταύρος (Σφαίρα, Ακόντιο), Ρούσος Μιχαήλ-Λουκάς (100μ, Μήκος), Ρούσος Γιάννης (100μ, Μήκος), Βέλεμιρ Νικόλα (1500μ, Σφαίρα), Παπαδόπουλος Χρήστος (100μ, Μήκος), Πούλιος Ευάγγελος (100μ, Μήκος), Αναστασόπουλος Νίκος (100μ, Μήκος), Αναγνώστου Αλέξιος (100μ, Μήκος), Γαζέτης Ηλίας (200μ, 400μ), Καψιμάλης Παναγιώτης (100μ, Μήκος)
ΓΣ Εύδαμος Κω Λένης Νικόλαος (Σφαίρα, Ακόντιο), Ντερντούσα Σεμπάστιαν (Μήκος, Τριπλούν), Γκρύτα Μπάρτος (100μ, 200μ), Βρακίδης Παναγιώτης (400 εμπόδια, 400μ), Κρητικός Εμμανουήλ (100μ, Μήκος), Γιαννόπουλος Θεόδωρος (200μ, Μήκος)
ΑΣ Καζώνης Καλύμνου Γιαννουκάς Νικήτας (2000 ΦΕ, 3000μ), Χαράμης Γιώργος (2000 ΦΕ, 800μ), Σάντος Ελευθέριος (100μ, 200μ), Κάππας Σπύρος (200μ), Καμπουράκης Αντώνης (200μ, Μήκος), Λάζαρης Μανώλης (100μ, 200μ), Ψυρής Αντώνης (Σφαίρα, Δίσκος), Λυσικάτος Γιώργος (Σφαίρα, Δίσκος), Κώστας Παναγιώτης (Σφαίρα, Δίσκος), Μπαϊράμης Σακελάρης (Σφαίρα, Δίσκος), Ζαΐρης Μιχάλης (Σφαίρα, Δίσκος), Τρουμουλιάρης Αντώνης (100μ, 4×100), Ρούσσος Αντώνης (200μ, 4×100), Κούρος Νικόλας (1500μ), Καμπουράκης Μανώλης (1500μ)
ΑΟ Σταματίου Ρόδου Ζήκας Διονύσης (100μ, 200μ), Κουσκούσης Βαγγέλης (Σφαίρα, Δίσκος), Καραγιάννης Μιχαήλ (100μ, Μήκος), Μιχαηλίδης Θησέας (100μ, Μήκος), Μαυρής Γιώργος (100μ), Πεζουβάνης Μιχαήλ (800μ, 1500μ)
Παγκορασίδες Β
ΓΣ Νέων Λέρου Αρμενιάκου Αντωνία (Μήκος), Κιανιέ Εμμανουέλα (60 εμπόδια), Ανέμη Ευτυχία (Σφαίρα)
ΓΣ Διαγόρας Ρόδου Σπανού Κατερίνα (Μπαλάκι), Κάππα Παρασκευή (1000μ), Κλωνάρη Μιχαέλα (1000μ), Δήμου Σεβαστιανή (1000μ), Βαλασία Λιακή (1000μ), Ρούντη Σοφία (Μπαλάκι), Φίλη Ηλιάνα (Μπαλάκι), Μαυρουδή Χριστίνα (150μ), Αγγουρά Ηλιάνα (Μπαλάκι), Παραπονιάρη Μαρία (150μ), Τιγκίρη Κωνσταντίνα (150μ), Μανωλά Δέσποινα (60 εμπόδια), Κολυμπίρη Μαρία (Ύψος), Βογιατζή Ιωάννα (Μήκος)
ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 Κοντογιάννη Μαρία (Μήκος), Διακάκη Δέσποινα (Μήκος), Σουγιουκλού Νικολέτα (Μήκος), Γιορδάνοβα Βασιλένα (Μήκος), Γεωργίου Κατερίνα (Μήκος), Γουλάρα Κατερίνα (Μήκος), Μανωλικάκη Μαρία (150μ), Σάββενα Κωνσταντίνα (150μ), Παντίδου Μιχαέλα (150μ), Σταυρουλάκη Εμμανουέλα (Σφαίρα), Κεφάλα Αρχοντούλα (Σφαίρα), Γιακουμίδη Κατερίνα (Σφαίρα), Μάγου Φωτεινή (60 εμπόδια), Αλ Σιχ Αλ Ομάρ Ελίνα (60 εμπόδια), Ράμμου Νίκη (Μπαλάκι), Πούλλη Χρυσή (1000μ)
ΑΣ Κάλυμνος 2000 Γραμματικάκη Παρασκευή (Μήκος), Γιαννιού Άννα (Μήκος), Σαββάκη Φωτεινή (1000μ)
ΑΟ Σταματίου Ρόδου Παραστατίδου Γεωργία (1000μ), Γακούδη Παρθένα (Ύψος), Γακούδη Μαρία (1000μ), Καρανικόλα Αναστασία (Μήκος), Εμμανουηλίδη Γιώτα (150μ), Καστρινού Βαλεντίνα (150μ), Καραγιάννη Δέσποινα (Μπαλάκι), Παστρικού Δούκισσα (60 εμπόδια), Ιωαννίδη Αναστασία (Ύψος), Καρανικόλα Μαρία (Μπαλάκι), Αρβανίτη Ελευθερία (Μήκος), Καραγιάννη Δήμητρα (1000μ), Μας Χριστίνα (Μήκος), Κούρτη Μιχαέλα (Σφαίρα)
ΓΣ Εύδαμος Κω Τρουμούχη Κατερίνα (150μ), Κρητικού Ειρήνη (150μ), Χατζηνικολάου Δομινίκη (150μ), Πατακού Μαρία (150μ)
ΑΣ Καζώνης Καλύμνου Λωρίτη Καλλιόπη (60 εμπόδια)
Παμπαίδες Β
ΓΣ Νέων Λέρου Φαλάδος Σπύρος (60 εμπόδια), Κατραμάδος Νικόλαος (Μήκος)
ΓΣ Διαγόρας Ρόδου Φεσάκης Γιάννης (Ύψος), Ποικιλίδης Παναγιώτης (Μήκος)
ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 Συκόφυλλος Αθανάσιος (Μήκος), Σφυριάλας Νικόλαος (Μήκος), Χρυσοβέργης Άγγελος (Μήκος), Λεντής Μιχαήλ (Μήκος), Χατήρης Μιχαήλ-Άγγελος (Μήκος), Κωσταδήμος Άρης (1000μ), Σαββίγκος Γιάννης (1000μ), Κωνστάντουρας Γαβριήλ (1000μ), Παπαγρηγορίου Άγγελος (60 εμπόδια), Νικολού Νικόλαος (150μ), Αγγελής Νικόλαος (Μπαλάκι), Χατζηγεωργίου Σωτήριος (Μπαλάκι)
ΑΟ Σταματίου Ρόδου Μουστάκης Νικόλαος (Μήκος), Κοτσάνης Βασίλειος (Μήκος), Καρίκης Βασίλης (Μήκος), Καψάλας Βασίλης (Σφαίρα), Τσίκνης Κωνσταντίνος (Μπαλάκι), Κούρτης Χαράλαμπος (Μπαλάκι)
ΓΣ Εύδαμος Κω Καραγιάννης Απόστολος (150μ)
ΑΣ Καζώνης Καλύμνου Κίρκης Γιάννης (Σφαίρα), Κάππας Γιώργος (Μπαλάκι), Λιας Γιάννης (Μήκος), Σάντος Νικόλαος (150μ)
Το ωρολόγιο πρόγραμμα
Σάββατο 3 Μαΐου
17:30 Τελετή Έναρξης
18:00 100μ Κ, Μήκος ΠΚ Β, Ακόντιο Κ
18:20 100μ Π, Ύψος Κ, Σφαίρα ΠΚ Β
18:40 150μ ΠΚ Β, Μήκος ΠΠ Β
19:00 150μ ΠΠ Β, Ακόντιο Π
19:15 1000μ ΠΚ Β, Μήκος Π, Σφαίρα Κ
19:25 1000μ ΠΠ Β, Ύψος ΠΚ Β
19:35 1500μ Κ
19:45 1500μ Π, Μπαλάκι ΠΚ Β
20:00 400μ Κ
20:10 400μ Π
20:20 4×100 Κ, Μπαλάκι ΠΠ Β
20:30 4×100 Π
20:40 2000μ ΦΕ
Κυριακή 4 Μαΐου
10:00 60 εμπόδια ΠΚ Β, Τριπλούν Κ, Δίσκος Κ
10:10 60 εμπόδια ΠΠ Β, Τριπλούν Π, Σφαίρα Π
10:20 100 εμπόδια Κ, Μήκος Κ
10:30 400 εμπόδια Κ
10:40 400 εμπόδια Π
10:50 800μ Κ, Δίσκος Π
11:00 800μ Π, Σφαίρα ΠΠ
11:10 200μ Κ, Ύψος Π
11:20 200μ Π, Ύψος ΠΠ
11:40 3000μ Κ, Σφύρα Παίδων
11:50 3000μ Π
12:00 4×400 Π