Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Β' Δωδεκανήσου Ο Διγενής επέστρεψε στις νίκες

Ο Διγενής επέστρεψε στις νίκες

0
5

Επέστρεψε στις νίκες ο Διγενής. Η ομάδα του Κοσκινού, επικράτησε στο γήπεδο της του Ροδιακού με 3 – 1 παίζοντας καλύτερα κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ανεβάσουν την απόδοση τους και διεκδίκησαν το θετικό αποτέλεσμα , χωρίς όμως να τα καταφέρουν. Στο 12’ ο Πατρού με πλασέ έκανε το 1 – 0 και στο 17’ χάθηκε η μεγάλη ευκαιρία να γίνει τα 2 – 0 όταν ο Ζαχαριά αστόχησε από τα έντεκα βήματα (απόκρουσε ο Λουάϊ). Στο 22’ όμως ο Στεφάνου από κοντά με πλασέ πέτυχε το 2 – 0. Ο Ροδιακός μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και μείωσε με κεφαλιά του Ξύπα στο 53’ αλλά ο Διγενής διαμόρφωσε το τελικό 3 – 1 με κεφαλιά του Ζαχαριά στο 67’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Στεφάνου. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το παιχνίδι με εννέα παίκτες διότι αποβλήθηκε ο Κλάψης στο 66’ (με δεύτερη κίτρινη) και ο Ξύπας στο 72’ (με απευθείας κόκκινη επειδή αντιμίλησε στον διαιτητή).
Από τον Διγενή ξεχώρισαν οι Στεφάνου, Πατρού και Μανούσος ενώ από τον Ροδιακό οι Χρυσοχός και Κολωβός.
Διαιτήτευσε ο Κασιώτης (Κοτσιλίτης, Βούλγαρη)
ΔΙΓΕΝΗΣ: Μανωλάγκας, Παγκράτης, Μανούσος, Μάνος, Ζαχαριάς (70’ Σκούρας), Κώττης (72’ Μαργαρίτης), Παπαθανασίου, Πατρού (82’ Μαρκάκης), Στεφάνου, Χατζηνικόλας, Κυπριώτης
ΡΟΔΙΑΚΟΣ: Λουάϊ, Τσιμπιδάκης, Τσιτσιπάς (46’ Καρασάββας Μιχ.), Κλάψης, Τρίγγας, Χρυσοχός, Κελεπέρας, Παπανικολάου Κ. (78’ Πουλής), Κολωβός, Γεωργαλλής (66’ Χαλκιάς), Ξύπας