Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Ο Διαγόρας διέσυρε τον Ζέφυρο

Ο Διαγόρας διέσυρε τον Ζέφυρο

0
diagoras zefiros

Μια από τις ευκολότερες του νίκες στο φετινό τοπικό ανδρικό πρωτάθλημα πέτυχε σήμερα ο Διαγόρας ο οποίος επικράτησε άνετα στην «τέντα» του Ζέφυρου με 79 – 28 σε παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 9ης αγωνιστικής. Ο αγώνας δεν αντέχει σε καμία απολύτως κριτική καθώς η διαφορά δυναμικότητας και κλάσης των δυο ομάδων ήταν κάτι παραπάνω από αισθητή. Οι γηπεδούχοι αν και στην αρχή ήταν άστοχοι, στη συνέχεια βρήκαν ρυθμό, με τον Δ. Λαζαρίδη να παίρνει άριστα στο οργανωτικό κομμάτι και να βάζει μπροστά την ομάδα του με 12 – 3 στο 5’. Ο Ζέφυρος στη συνέχεια με ένα μικρό σερί 0 – 5 κατάφερε να μειώσει σε 12 – 8 στο 8’ όμως ο Εκινέ έδωσε τις απαιτούμενες λύσεις και έτσι οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 18 – 8 κλείνοντας τελικά το δεκάλεπτο με 21 – 12. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Διαγόρας συνέχιζε να πιέζει και να κλέβει μπάλες, ανεβάζοντας συνεχώς τη διαφορά (30 12 στο 15’). Αξίζει να σημειωθεί ότι στο διάστημα αυτό, ο Ζέφυρος σημείωσε καλάθι μετά από περίπου επτά λεπτά αφλογιστίας μετά από ωραία προσπάθεια του Κοντού και το σκορ έγινε 35 – 14 στο 17’ Ο «γηραιός» πρόσφερε σκορ και θέαμα με την διαφορά να ανεβαίνει στο +28 με το κλείσιμο του ημιχρόνου (42 – 14). Οι παίκτες του Γιάννη Τσακίρη ήταν ασταμάτητοι και στο 3ο δεκάλεπτο με την διαφορά να εκτοξεύεται στο +44 (63 – 19 στο κλείσιμο του δεκαλέπτου). Στη συνέχεια ο Γιάννης Τσακίρης έδωσε περισσότερο χρόνο συμμετοχής στους μικρούς οι οποίοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και τελικά το παιχνίδι τελείωσε με 79 – 28.
Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 21 – 12, 42 – 14 (ημίχρονο), 63 – 19, 79 – 28
Διαιτήτευσαν οι Άρης Φάκαρος και Τάσος Αρνάς
ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Γιάννης Τσακίρης): Σαρίκας 3 (1), Χ. Καταβαίνης 8 (2), Δρόσος 4, Καλλιγάς 4, Δ. Λαζαρίδης 8, Παναγιωταράκος 2, Ηρακλείδης 2, Μαντζάνος 4, Εκινέ 12 (1), Μ. Λαζαρίδης 13 (2), Σ. Καταβαίνης 3 (1), Σκλήβας 16
ΖΕΦΥΡΟΣ: Π. Δεληγιάννης συμ., Κοντός 3, Ηλιού 4, Δεληγιαννάκης 3 (1), Κούρος 3, Σπανουδάκης 10 (1), Μήτσης συμ., Φράγκος 5, Μητσού συμ.