Αρχική Uncategorized Ο ΑΕΡΑ πανηγύρισε τον πρώτο τίτλο της χρονιάς

Ο ΑΕΡΑ πανηγύρισε τον πρώτο τίτλο της χρονιάς

0

Με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΑΕΡΑ επικράτησε με 2 – 1 του πολύ νεανικού Ιάλυσου μέσα στο «Οικονομίδειο» και πανηγύρισε έτσι τον πρώτο τίτλο της χρονιάς παίρνοντας το Super Cup «Γιώργος Τσοπανάκης». Οι «κόκκινοι» έδειξαν καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο, διάστημα κατά το οποίο πέτυχαν και τα δυο τους γκολ. Στο πρώτο μέρος όμως οι νεαροί που επέλεξε ο Βαγγέλης Χαντές «έκλεψαν» τις εντυπώσεις καθώς έπαιξαν πολύ καλό ποδόσφαιρο και αν μη τι άλλο έδειξαν ότι το μέλλον τους ανήκει.

To σκορ άνοιξε στο 15’ ο Σουλτς με κεφαλιά μέσα από την καρδιά της άμυνας του ΑΕΡΑ. Είχε προηγηθεί σουτ στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 56’ ο Φερεντίνος με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1 – 1 και στο 59’ Αρφαράς με σέντρα σουτ από πολύ πλάγια (και με αρκετή δόσης τύχης) έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το 1 – 2.