Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Ντέρμπι για 30 λεπτά

Ντέρμπι για 30 λεπτά

0
iviskos diagoras2

Ένα συναρπαστικό αγώνα (για τα play off του ανδρικού πρωταθλήματος μπάσκετ) σε εξέλιξη (για 30′) αλλά και σε πάθος κυρίως των γηπεδούχων, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν αρκετοί φίλαθλοι που βρέθηκαν στο Βενετοκλειο σήμερα. Ο Ιβίσκος πλημμύριζε σε μαχητικότητα αλλά και σε θέληση για την νίκη. Είχε όμως την ατυχία να στερηθεί βασικών του παικτών κατά την διάρκεια του αγώνα και δεν άντεξε στην πίεση του Διαγόρα που εκμεταλλεύτηκε την απουσία των χειριστών του αντιπάλου και πήρε την νίκη με σκορ 76-90.Να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Ο Ιβίσκος παίζοντας καλή άμυνα έτρεξε στο ανοιχτο γηπεδο, ξαφνιάζοντας τους φιλοξενουμενουςκαι προηγηθηκε 10-5 στο 4′.Ο Διαγόρας δυσκολευόταν να βρει διαδρόμους προς το καλάθι. Όταν όμως βρήκε λύσεις προηγήθηκε 10-11 στο 6′.Η συνέχεια ανήκε στον Ιβισκο όπου με τέσσερα τρίποντα πήρε ξανά το προβάδισμα στο σκορ 24-17 στο 9′ και το δεκάλεπτο να κλείνει 27-21.Στο επόμενο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες ήταν νευρικές και άργησαν να βρουν ρυθμό ενώ ήταν άστοχοι στις προσπάθειες τους. Οι παίκτες του Π.Μισσου κρατούσαν διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέλος του ημιχρόνου 39-33.Η επανάληψη πρόσφερε αρκετό θέαμα με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Σε αυτό το δεκάλεπτο ο Ιβίσκος έπαιξε χωρίς τους δυο πλέι μέικερ που έχει στο ροστερ του (Λιβιερατο και Μπιλλια) και ο Διαγόρας ανέκτησε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Το τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γ. Τσακιρη ήταν πιο παραγωγικοί απέναντι στον Ιβισκο που παρά τις απώλειες του συνέχισε να παλεύει το παιχνίδι.Όμως δεν είχε τις ανάσες που έπρεπε και λογικά δεν άντεξε χάνοντας 76-90.
Διαιτητευσαν: Ν. Κουνελλες -Τ. Αρνας
Τα δεκάλεπτα: 27-21, 39-33 ημιχρ., 57-63, 76 – 90
ΙΒΙΣΚΟΣ (π. Μισσου) Καραγιαννης 3 (1), Χατζηγιαννης,Τσαλικης 7 (1),Λιβιερατος 9 (1),Μπιλλιας 2,Τσιτσουλας 6,Φυλτζανιδης 12 (4), Δουβαλης 6, Γ. Μαρουλλακης 11 (3),Μαρινακης 5, Ι. Μαρουλλακης 15 (4)
ΔΙΑΓΟΡΑΣ(Τσακίρης): Σαρικας 15 (2),Δροσος 3 (1),Καλλιγας, Δ. Λαζαρίδης 17, Παναγιωταρακος 20, Εκκινε 13 (1), Μ. Λαζαρίδης 19 (4), Σκληβας 3