ΝΟΡ: Έπεσε η αυλαία στο αγωνιστικό πρόγραμμα

0
nor camp3

Με ένα σπουδαίο αθλητικό γεγονός, προπονητικό Camp ιστιοπλοΐας, για σκάφη optimist και laser 4,7 και rdl, που διοργάνωσε ο Ναυτικός όμιλος Ρόδου για έκτη συνεχή χρονιά, από 27 έως 30 Δεκεμβρίου ολοκληρώθηκε με επιτυχία το αγωνιστικό πρόγραμμά του για τη χρονιά 2013. Ο Ν.Ο.Ρόδου ανταποκρίθηκε πλήρως στις προσδοκίες όλων και διοργάνωσε άρτιους ιστιοπλοϊκούς αγώνες. Σε δελτίο τύπου που εξέδωσε αναφέρει τα ακόλουθα:
«Με τη συμμετοχή εξήντα πέντε (65) αθλητών από επτά (7) Ναυτικούς Ομίλους της Ελλάδας τις τρεις πρώτες ημέρες λόγω των δυσχερών καιρικών φαινομένων, Ανατολικοί Νοτιοανατολικοί άνεμοι έντασης που ξεπερνούσε τα 40 knots, δεν έγιναν ιστιοδρομίες αλλά προβολή βίντεο για θέματα τακτικής και στρατηγικής κατά την διάρκεια των αγώνων. Επίσης προβλήθηκαν βίντεο που αφορούσαν την εκκίνηση το σωστό ταξίδεμα του σκάφους και τα καβατζαρίσματα στα σημεία στροφής , (σημαντήρες). Ακόμη έγινε επεξήγηση του κανόνα 42, των κανονισμών αγώνων ιστιοπλοΐας από το Γιώργο Χριστοδούλου.
Την τελευταία ημέρα ξεκίνησαν οι ιστιοδρομίες. Ο διασυλλογικός αγώνας, κύπελλο «Εμμ. Ρουσάκης», προς τιμήν του αείμνηστου Νομικού συμβούλου του ΝΟΡ και επίτιμου μέλους, ήταν ένας αγώνας συναρπαστικός λόγω του έντονου ανταγωνισμού που υπήρξε μεταξύ των αθλητών που συμμετείχαν. Με την ένταση του ανέμου να κυμαίνεται από 25-30 knots, πραγματοποιήθηκαν 4 ιστιοδρομίες στις κατηγορίες Laser και 3 ιστιοδρομίες στην κατηγορία Optimist. Λόγω του υψηλού επιπέδου των αθλητών, διεξήχθηκαν συναρπαστικές ιστιοδρομίες με πολλές ανακατατάξεις.
Το προπονητικό camp, η διοργάνωση αυτή με το υψηλό επίπεδο των συμμετεχόντων αθλητών, έδωσε την ευκαιρία στους αθλητές του ΝΟΡ να προετοιμαστούν πάρα πολύ καλά για τους αγώνες πρόκρισης για τις Εθνικές ομάδες στις κατηγορίες LASER RDL και 4,7 αλλά και του περιφερειακού πρωταθλήματος optimist και Laser 4.7 από το οποίο θα προκριθούν οι αθλητές που θα λάβουν μέρος στους αγώνες πρόκρισης για την εθνική ομάδα αλλά και στα πανελλήνια πρωταθλήματα των κατηγοριών αυτών που θα ακολουθήσουν.

Πιστεύουμε ότι οι αθλητές μας θα είναι έτοιμοι για να μπορέσουν να ανταπεξέλθουν στις δυσκολίες των αγώνων αυτών και στο μεγάλο ανταγωνισμό που θα δημιουργηθεί λόγω του υψηλού επιπέδου των αθλητών που θα λάβουν μέρος.

Στην απονομή παραβρέθηκε ο κ. Δρακιού Μιχάλης, Περιφερειακός Σύμβουλος Εντεταλμένος για θέματα αθλητισμού και απένειμε κύπελλα στους νικητές.

Ολοκληρώνοντας, σε αυτό το σημείο να ευχαριστήσουμε τον Ναυτικό Όμιλο Σύρου, τον Ναυτικό Όμιλο Βούλας, τον Ναυτικό Όμιλο Νέων Παλατίων Ωρωπού, τον Ναυτικό Όμιλο Κω, τον Ναυτικό Όμιλο Χανίων και τον Ναυτικό Όμιλος Σητείας Κρήτης, που συμμετείχαν στην διοργάνωση.

Αθλητές και συνοδοί δήλωσαν ενθουσιασμένοι τόσο για την φιλοξενία που τους προσφέρθηκε όσο και για τις καιρικές συνθήκες κάτω από τις οποίες διεξήχθηκαν οι ιστιοδρομίες.
Αρωγός στην προσπάθειά μας ο κ. Δρακιού Μιχάλης που μας ενισχύει οικονομικά σε κάθε μας αποστολή, η άρτια φιλοξενία του ξενοδοχείου “Plaza” και ευχαριστούμε το Διευθυντή του ξενοδοχείου κ. Γεωργά Λουκά για την Δωρεάν παραχώρηση της Αίθουσας Εκδηλώσεων με μπουφέ, για τα μαθήματα θεωρίας τις τρεις πρώτες ημέρες του CAMP και την blue star ferries για τη βοήθειά της. Καλή χρονιά σε όλους με υγεία!».

Laser 4,7

Αγώνας  1 Αγώνας  2 Αγώνας 3 Αγώνας  4
Ομιλος Αρ Μητρώου
ΕΙΟ
Αρ Ιστίου Αθλητής Θέση  Βαθμοί Θέση  Βαθμοί Θέση  Βαθμοί Θέση  Βαθμοί Θέση 
Ν.Ο.ΩΡΩΠΟΥ 18795 183982 ΤΑΜΠΑΚΗΣ ΝΙΚΗΤΑΣ 2 2 1 1 1 1 5 5 1
Ν.Ο.ΩΡΩΠΟΥ 131293 ΠΡΟΒΕΛΕΓΓΙΟΥ ΑΜΑΛΙΑ 1 1 15 15 2 2 2 2 2
Ν.Ο.Ρ. 0 188267 ΚΑΡΑΚΙΑΟΥΡΗ ΜΑΡΙΑ 3 3 3 3 3 3 1 1 3
Ν.Ο.ΩΡΩΠΟΥ 13129 ΤΣΑΛΤΑ ΕΛΙΝΑ 5 5 2 2 4 4 7 7 4
Ν.Ο.ΩΡΩΠΟΥ 290 ΠΛΑΝΑΚΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 4 4 4 4 DNF 25 3 3 5
Ν.Ο.ΩΡΩΠΟΥ 18101 ΣΥΓΓΕΛΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 7 7 8 8 8 8 4 4 6
Ν.Ο.ΩΡΩΠΟΥ 181011 ΜΑΜΑΛΗ ΔΑΝΑΗ 6 6 DNF 25 7 7 6 6 7
Ν.Ο.Ρ. 0 189231 ΙΣΚΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ 8 8 13 13 5 5 10 10 8
Ν.Ο.ΣΥΡΟΥ 16795 179072 ΣΑΚΕΛΛΑΡΙΟΥ ΑΝΤΩΝΙΑ 9 9 10 10 11 11 9 9 9
Ν.Α.Ο.Β. 185677 ΤΕΡΖΟΓΛΟΥ ΑΘΗΝΑ 11 11 5 5 14 14 13 13 10
Ν.Ο.ΩΡΩΠΟΥ 177077 ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΑΣ ΣΩΤΗΡΗΣ 13 13 6 6 OCS 25 11 11 11
Ν.Ο.Ρ. 189251 ΚΟΖΑ ΣΥΛΒΙΑ 12 12 12 12 10 10 8 8 12
Ν.Ο.ΣΗΤΕΙΑΣ 144813 ΤΖΩΡΤΖΑΚΗΣ ΠΑΡΙΣΗΣ 15 15 7 7 12 12 14 14 13
Ν.Α.Ο.Β. 192997 ΣΜΥΡΝΙΟΥΔΗΣ ΠΟΛΥΧΡΟΝΗΣ 17 17 9 9 9 9 15 15 14
Ν.Ο.ΣΥΡΟΥ 191944 ΡΗΓΟΥΤΣΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 14 14 11 11 15 15 12 12 15
Ν.Ο.Ρ. 188258 ΚΑΡΑΚΙΑΟΥΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 10 10 17 17 17 17 DNF 25 16
Ν.Α.Ο.Β. 19205 ΤΣΙΟΛΑΚΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 16 16 14 14 16 16 OCS 25 17
Ν.Ο.ΚΩ 171849 ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ ΞΕΝΙΑ 19 19 18 18 13 13 16 16 18
Ν.Ο.ΣΗΤΕΙΑΣ 22594 82 ΤΕΡΕΖΑΚΗΣ ΛΕΥΤΕΡΗΣ 18 18 16 16 DNF 25 DNF 25 19
Ν.Ο.ΚΩ 1 189267 ΣΤΟΓΙΑΝΟΒΙΤΣ ΛΕΤΟ 20 20 19 19 DNF 25 DNF 25 20
Ν.Ο.ΚΩ 2 18826 ΚΑΜΠΟΥΡΗΣ ΝΙΚΟΣ 21 21 DNF 25 DNF 25 DNF 25 21
Ι.Ο.ΧΑΝΙΩΝ 185680 ΜΑΜΑΛΗΣ ΟΔΥΣΣΕΑΣ DNF 25 DNF 25 DNF 25 DNF 25 22
Ν.Ο.ΣΥΡΟΥ 144409 ΠΑΡΑΒΑΛΟΥ ΜΟΝΙΚΑ DNF 25 DNF 25 DNF 25 DNF 25 23
Ν.Ο.ΚΩ 169046 ΑΝΔΡΙΩΤΗ ΙΩΑΝΝΑ DNF 25 DNF 25 DNF 25 DNF 25 24

 

Αγώνας  1 Αγώνας  2 Αγώνας 3 Αγώνας  4 Σύνολα
Ομιλος Αρ Μητρώου
ΕΙΟ
Αρ Ιστίου Αθλητής Θέση  Βαθμοί Θέση  Βαθμοί Θέση  Βαθμοί Θέση  Βαθμοί Καθαροί
Βαθμοί
Θέση 
Ν.Ο.Ρ. 23266 JER4 ΧΑΤΖΗΠΑΥΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 2 2 2 2 1 1 2 2 5 1
Ν.Ο.Ρ. 12544 181037 ΒΟΥΛΓΑΡΙΔΗΣ ΝΤΟΡΟΣ-ΕΡΜΗΣ 3 3 1 1 3 3 1 1 5 2
Ν.Ο.Ρ. 23258 189231 ΚΟΥΤΣΕΛΙΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1 1 3 3 2 2 3 3 6 3
Ν.Α.Ο.Β. 23518 200709 ΤΣΑΒΔΑΡΙΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 5 5 4 4 4 4 4 4 12 4
Ν.Ο.ΣΥΡΟΥ 19385 188258 ΒΕΛΟΥΔΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ 4 4 5 5 5 5 DNF 7 14 5
Ν.Ο.Ρ. 25594 BER33 ΜΑΓΚΑΝΙΩΤΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ DNF 7 DNF 7 DNF 7 DNF 7 21 6

Αγώνας  1 Αγώνας  2 Αγώνας 3 Σύνολα
Αρ Μητρώου
ΕΙΟ
Αρ Ιστίου Αθλητής Θέση  Βαθμοί Θέση  Βαθμοί Θέση  Βαθμοί Καθαροί
Βαθμοί
Θέση 
23538 2024 ΙΩΣΙΦΙΔΗ ΔΗΜΗΤΡΑ 2 2 1 1 1 1 4 1
24305 2431 ΡΟΥΣΣΟΥ ΜΑΡΙΑ 4 4 5 5 2 2 11 2
23539 2028 ΔΕΛΗΓΙΑΝΝΗΣ ΗΛΙΑΣ 3 3 4 4 6 6 13 3
22383 2022 ΓΙΑΜΑΛΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣ 1 1 8 8 5 5 14 4
18839 2026 ΠΡΟΒΕΛΕΓΓΙΟΥ ΒΙΡΓΙΝΙΑ 7 7 6 6 4 4 17 5
24353 532 ΣΑΒΒΑΚΗΣ ΣΤΑΜΑΤΙΟΣ 8 8 3 3 7 7 18 6
23362 2021 ΜΠΙΛΙΡΗ ΕΒΕΛΙΝΑ 6 6 2 2 14 14 22 7
25819 2535 ΓΑΜΒΡΕΛΗΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣ 14 14 13 13 3 3 30 8
23070 1934 ΒΕΡΓΗΣ ΜΗΝΑΣ 5 5 17 17 9 9 31 9
23265 731 ΚΕΦΑΛΑΣ ΜΙΧΑΛΗΣ 17 17 7 7 8 8 32 10
25230 42 ΙΣΚΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 9 9 12 12 12 12 33 11
22709 1931 ΤΡΥΦΩΝΟΠΟΥΛΟΣ ΘΑΝΟΣ 16 16 9 9 13 13 38 12
25462 1365 ΣΑΚΕΛΛΑΡΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ 10 10 14 14 17 17 41 13
25905 1618 ΝΙΚΟΠΟΥΛΟΣ ΗΛΙΑΣ 11 11 16 16 22 22 49 14
25463 620 ΑΝΔΡΕΑΔΑΚΗ ΕΙΡΗΝΗ-ΕΛΕΝΗ 15 15 19 19 15 15 49 15
3 2534 ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ 19 19 15 15 16 16 50 16
25597 224 ΦΩΤΗ ΕΥΔΟΚΙΑ 13 13 10 10 DNF 36 59 17
23505 1366 ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ ΕΡΜΗΣ DNF 36 11 11 18 18 65 18
0 2029 ΚΙΟΥΣΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ 12 12 DNF 36 19 19 67 19
1 1538 ΧΡΥΣΟΥΛΑ ΓΕΩΡΓΙΑ 31 31 DNF 36 DNF 36 ######## 20
25918 0 ΔΙΚΤΑΠΑΝΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 21 21 DNF 36 11 11 ######## 21
25817 2533 ΧΡΥΣΟΥΛΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 27 27 DNF 36 10 10 ######## 22
25620 1317 ΞΑΓΟΡΑΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 20 20 18 18 DNF 36 ######## 23
24347 470 ΓΚΙΚΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 24 24 20 20 DNF 36 ######## 24
25598 804 ΜΙΡΟΣΑΒΙΤΣ ΑΓΓΕΛΟΣ 25 25 DNF 36 20 20 ######## 25
25464 905 ΖΑΚΟ-ΒΑΡΕΛΑΣ ΟΡΕΣΤΗΣ 28 28 DNF 36 21 21 ######## 26
25904 802 ΓΕΩΡΓΑΣ ΗΛΙΑΣ 18 18 DNF 36 DNF 36 ######## 27
24352 533 ΣΑΒΒΑΚΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ 22 22 DNF 36 DNF 36 ######## 28
5 31 ΜΠΡΑΤΙΤΣΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 23 23 DNF 36 DNF 36 ######## 29
4 6047 ΧΑΤΖΗΑΛΕΞΙΟΥ ΛΟΥΚΑΣ 26 26 DNF 36 DNF 36 ######## 30
2 1537 ΚΑΠΟΓΙΑΝΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 29 29 DNF 36 DNF 36 ######## 31
25589 1623 ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ ΙΩΑΝΝΑ 30 30 DNF 36 DNF 36 ######## 32
9 2314 ΜΠΡΑΤΙΤΣΗΣ ΝΙΚΟΣ 32 32 DNF 36 DNF 36 ######## 33
6 307 ΧΑΛΙΚΑΚΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ DNF 36 DNF 36 DNF 36 ######## 34
10 469 ΑΝΤΑΛΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ DNF 36 DNF 36 DNF 36 ######## 35