Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Α' Δωδεκανήσου Νίκησε ο Φοίβος, «φωνάζει» ο Ηρακλής

Νίκησε ο Φοίβος, «φωνάζει» ο Ηρακλής

1
foivos iraklis

Με τον Φοίβο να πανηγυρίζει άλλη μια νίκη και τον
Ηρακλή Μαριτσών να «φωνάζει» για τη διαιτησία του Μανώλη Κυρίτση τελείωσε το παιχνίδι του γηπέδου της Κρεμαστής. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν με 3 – 0 και έτσι πέτυχαν την 17η συνεχόμενη τους νίκη, διευρύνοντας και άλλο το ήδη εντυπωσιακό σερί τους. Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό μόνο στο πρώτο ημίχρονο όχι όμως και στο δεύτερο όπου ήταν μέτριο. Οι παίκτες του Σάββα Ορφανίδη έβαλαν τις βάσεις για την κατάκτηση των τριών βαθμών από τα πρώτα σαρανταπέντε λεπτά όπου σημείωσαν τα δύο από τα συνολικά τρία τέρματα τους.
Στο 37’ ο Ορφανίδης εκτέλεσε κόρνερ, ο Θεοδοσίου πήρε την κεφαλιά και από κοντά ο Γιώργος Δελαπόρτας έκανε το 1 – 0.
Στο 43’ ο Γ. Δελαπόρτας έκανε μια μπαλιά στον Μαθιό και αυτός με πλασέ από το ύψος του πέναλτι πέτυχε το 2 – 0.
Στο 62’ ο Μαθιός δέχθηκε μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Λαμάϊ και διαμόρφωσε το τελικό 3 – 0.
Στο 77’ από σέντρα του Γκινή ο Γ. Δελαπόρτας μέσα από την μικρή περιοχή, με πλασέ «σημάδεψε» το αριστερό δοκάρι.
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Μανώλης Κυρίτσης και «βοηθοί» του ήταν οι Κόκκαλης και Στεφανάκης.
ΦΟΙΒΟΣ: Λουτριώτης, Τζαφέρης, Ν. Ορφανίδης, Μπιλιάς, Λαμάι, Τζιβίλογλου, Θεοδοσίου (72’ Πεταυράκης), Αξιώτης (65’ Φ. Δελαπόρτας), Γ. Δελαπόρτας, Γκινής, Μαθιός (72’ Καρίκης)
ΗΡΑΚΛΗΣ: Καστανάκης, Φασάκης, Τσούφιος, Μπιλιάς, Τσαλώλης (64’ Βασιλώτος), Χειμωνέτος, Πάττας, Χατζηκωνσταντής (778’ Πίσκαπας), Καρίκης, Παπακωνσταντής, Μαυρής (46’ Α. Σαββάκης)