Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Β' Δωδεκανήσου Νικηφορά πρεμιέρα για Ορφέα

Νικηφορά πρεμιέρα για Ορφέα

0

Με νίκη ξεκίνησε τις φετινές του υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα ο Ορφέας καθώς ξεπέρασε στους Αγίους Αποστόλους ανώδυνα το εμπόδιο του Νηρέα τον οποίο κέρδισε με 3 – 1.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ορφέας ήταν εμφανώς καλύτερος και “καθάρισε” το παιχνίδι πετυχαίνοντας τρια τέρματα. Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, ο Νηρέας ήταν πιο επιθετικός και προσπάθησε ωστόσο το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ.

Τα γκολ
Στο 18′ ο Κόκας με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 1 – 0.
Στο 33′ ο Αυγουστάκης εκτέλεσε κόρνερ και ο Τσακίρης με γυριστή κεφαλιά πέτυχε το 2 – 0.
Στο 44′ ο Αυγουστάκης έκανε βαθιά μπαλιά στον Κόκα ο οποίος απέφυγε και τον τερματοφύλακα και πέτυχε το 3 – 0.
Στο 80′ ο Καμπούρης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 3 – 1.

Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Σπάρταλης (Στεφανάκης, Κασιώτης). Στο 45′ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Χρυσοχόος για εξύβριση στον διαιτητή. Στο 85′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Κόττορος για αντικανονικό μαρκάρισμα.

ΟΡΦΕΑΣ: Δραγατάκης, Τσικούρης, Μαντάρ, Αντωνιάδης, Τσακίρης, Χρυσοχόος, Μπαδιεριτάκης (59′ Κόττορος), Λόσε, Ντουμισλάρι, Αυγουστάκης (86′ Πρωτόπαππας), Κόκας (93′ Κουλουριώτης)
ΝΗΡΕΑΣ: Π. Μάτσης, Καβάζης, Καρίνος, Κουτρούμπης (86′ Σκούρης), Μόσχου (65′ Μοσκιού), Α. Μάτσης, Παπανικολάου, Χριστοδούλου, Κυριακάκης, Καμπούρης, Σινάνης (75′ Κεφάλας)