Νίκες και πρόκριση για παίδες και κορασίδες!

0
beach europaiko

Με νίκες ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους οι Εθνικές ομάδες Παίδων, Κορασίδων στους προκριματικούς ομίλους του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U18 που διεξάγεται στο Μπρνο της Τσεχίας.
Με τις νίκες τους αυτές οι Χατζηνικολάου/Κώστογλου, Κλέπκου/Κουρτίδου κατέλαβαν τη 2η θέση στη βαθμολογίαςτων ομίλων τους και θα αντιμετωπίσουν ομάδες που πήραν την 3η θέση στον πρώτο γύρο των νοκ άουτ αγώνων που ξεκινούν αύριο.
Οι Χατζηνικολάου, Κώστογλου νίκησαν με 2-0 τους Πολωνούς Σάμπλοβιτς/Τσίεσλακ, αλλά η νίκη των Τσέχων Ρούλισεκ/Τέτζελε τους άφησε στη 2η θέση.
Έτσι η ελληνική ομάδα θα αντιμετωπίσει στον 1ο γύρο των νοκ άουτ τους Βούλγαρους Χαντζίσκι, Ζαομφίροφ το Σάββατο 13/8 στις 11:40 κι εφόσον περάσουν θα κοντραριστούν με τους Ρώσους Γκορμπένκο, Ιβάνοφ.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία:

 

Pool B

36     12-Aug      17:20      1    Cizmazia/Macuha SVK [18] Rulisek/Tezzele CZE [31] 1-2 (17-21, 21-14, 12-15) 0:50
35     12-Aug 17:20 3    Szablowicz/Cieslak POL [2] Chatzinikolaou/Kostoglou GRE [15] 0-2 (21-23, 15-21) 0:35
20     11-Aug 16:30 1    Chatzinikolaou/Kostoglou GRE [15] Rulisek/Tezzele CZE [31] 0-2 (18-21, 14-21) 0:29
19     11-Aug 16:30 3    Szablowicz/Cieslak POL [2] Cizmazia/Macuha SVK [18] 2-0 (21-12, 21-16) 0:33
4      11-Aug 09:50 3    Chatzinikolaou/Kostoglou GRE [15] Cizmazia/Macuha SVK [18] 2-0 (21-12, 21-16) 0:33
3      11-Aug 09:50 1    Szablowicz/Cieslak POL [2] Rulisek/Tezzele CZE [31] 1-2 (12-21, 21-17, 9-15) 0:39

Pool B

Rk Team name Country Pts Matches Sets Points
Won Lost Won Lost Ratio Won Lost Ratio
1     Rulisek/Tezzele [31] CZE CZE 6 3 0 6 2 3,000 145 124 1,169
2     Chatzinikolaou/Kostoglou [15] GRE GRE 5 2 1 4 2 2,000 118 106 1,113
3     Szablowicz/Cieslak [2] POL POL 4 1 2 3 4 0,750 120 125 0,960
4     Cizmazia/Macuha [18] SVK SVK 3 0 3 1 6 0,167 106 134 0,791

Οι Κλέπκου, Κουρτίδου επικράτησαν με 2-0 των Κύπριων Λεωνίδου, Κολοκοτρώνη (οι οποίες πήραν την 3η θέση και την πρόκριση).

Στον πρώτο γύρο των νοκ άουτ αγώνων η Εθνική κορασίδων θα αντιμετωπίσει της Πινέιρο, Κάστρο από την Πορτογαλία (στις 10:00 ξεκινά ο αγώνας), ενώ αν τις νικήσει στη συνέχεια θα κοντραριστεί με τις Πάσκεβιτς, Κοβάλσκαγια από την Λιθουανία, ενώ το Κυπριακό δίδυμο θα αγωνιστεί με τις Γερμανίδες Μίλερ, Βιέμαν.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία:
Πέμπτη 11/8
Πίκολι/Σκαμπόλι – Λεωνίδου/Κολοκοτρώνη 2-0 (22-20, 21-9)
Όλας/Σαντέικο – Κλέπκου/Κουρτίδου 0-2 (7-21, 8-21)

Παρασκευή 12/8
Πίκολι/Σκαμπόλι – Κλέπκου/Κουρτίδου 2-0 (21-16, 21-11)
Όλας/Σαντέικο – Λεωνίδου/Κολοκοτρώνη 0-2 (15-21, 18-21)
Πίκολι/Σκαμπόλι – Όλας/Σαντέικο 2-0 (21-14, 21-16)
Κλέπκου/Κουρτίδου – Λεωνίδου/Κολοκοτρώνη 2-0 (21-18, 21-18)

Βαθμολογία
1.Πίκολι/Σκαμπόλι (6-0) 6 
2.Κλέπκου/Κουρτίδου (4-2) 5
3.Λεωνίδου/Κολοκοτρώνη (2-4) 4
4.Όλας/Σαντέικο (0-6) 3