Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Α' Δωδεκανήσου Νέο βήμα τίτλου

Νέο βήμα τίτλου

0
aod_apollon1
Το μεγαλύτερο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος έκανε ο Α.Ο Δικαίου που κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς κόντρα στον Ηρακλή Λάρδου στην Μαλώνα. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο για τις δύο ομάδες με τον Ηρακλή Λάρδου να χάνει δύο σημαντικές ευκαιρίες για να πάει προηγούμενος στο σκορ.Στο δεύτερο ο Α.Ο Δικαίου έδειξε πιο αποφασισμένος για την νίκη και κατάφερε με γκολ του Σκαλέρη στο 64′ (είχε μπει αλλαγή στο 60′) να ανοίξει το σκορ. Απο εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση (είχαν δοκάρι σε φάουλ του Πέρου στο 72′) αλλά ο Χατζηφούντας με σουτ απ’το 30 μέτρα στο 75′ έγραψε το 0-2 και κλείδωσε την νίκη.
Το μόνο που άλλαξε μέχρι το τέλος ήταν η μείωση του σκορ απ’τον Χαρίτο Μ. στο 89′ αλλά ήταν ήδη αργά για τον Ηρακλή.
Το φίλμ του αγώνα:
6′ Mετά από εκτέλεση κόρνερ της Λάρδου,ο Νταγκάεφ έκανε την κεφαλιά με τον Γκουντελίτσα να διώχνει πάνω στην γραμμή.
20′ Aναγκαστική αλλαγή στην θέση του Κεφαλιανού-Μποϊλής Μ.
23′ Σουτ του Χατζηφούντα έξω από την περιοχή,μπλόκαρε σταθερά ο Κεφάλας.
25′ Δυνατό σουτ του Χατζηφούντα,η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
28′ Σέντρα του Μποιλή Ζ.,από δεξιά ο Μασάδο έπιασε το σουτ στην κίνηση αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
41′ Ωραία εναλλαγή της μπάλας από τους παίκτες του Δικαίου,ο Μποϊλής Ζ. έκανε σέντρα από δεξιά,με τον Φονσέκα να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα άουτ.
42′ Τετ-α-τετ με τον Λουτριώτη ο Ευαγγελίδης το σουτ του μπλόκαρε σταθερά ο τερματοφύλακας του Δικαίου.
44′ Και πάλι μόνος του ο Ευαγγελίδης,προσπάθησε να κρεμάσει τον Λουτριώτη αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.54′ Δυνατό σουτ του Φονσέκα από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.
56′ Σέντρα του Μποιλή Ζ,από δεξιά ,κεφαλιά του Μασάδο από πολύ κοντά,η μπάλα πέρασε λίγο έξω απ’το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κεφάλα.
60′ Aναγκαστική αλλαγή στην θέση του Γκουντελίτσα-Σκαλέρης.
64′ ΓΚΟΛ!! Σέντρα του Χατζηφούντα από δεξιά,ο Σκαλέρης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κεφάλα για το 0-1.
72′ Eκτέλεση φάουλ από τον Πέρο,η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.
75′ ΓΚΟΛ!! Ο Χατζηφούντας με σουτ από τα 30 μέτρα κρέμασε τον Κεφάλα για το 0-2.
79′ Eκτέλεση φάουλ του Μασάδο λίγο άουτ.
89′ ΓΚΟΛ Μετά από λάθος της άμυνας,ο Χαρίτος Μ. εκμεταλλεύτηκε την φάση και με πλασέ από κοντά έκανε το 1-2.
Καλύτεροι απ’τον Α.Ο Δικαίου οι Χατζηπαναγιώτης,Χατζηφούντας και Σκαλέρης ενώ για τον Ηρακλή Λάρδου προσπάθησαν οι Χαρίτος Μ. και Νταγκάεφ.
Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του κ.Πατσιόπουλου αλλά και των βοηθών του Παπαγιαννίδη και Μάγγου.
Ηρακλής Λάρδου: Κεφάλας, Διακολουκάς, Διακοβασιλείου, Καφάλας (69′ Πέρος), Κακλαμάνος Μ., Νταγκάεφ, Χαρίτος (80′ Μουστάκας), Νικολής, Χαρίτος Μ., Ευαγγελίδης (69′ Κολιάδης), Παπαιωάννου.
Α.Ο  Δικαίου: Λουτριώτης, ΜποϊλήςΖ., Γκουντελίτσας, Μουνούχος, Κεφαλιανός, Χατζηπαναγιώτης (88’Δρόσος), Μυλωνάς, Μασάδο, Πανόπουλος, Φονσέκα, Χατζηφούντας.