Αρχική Αθλητικά νέα Άλλα Σπορ Νέα του μπριτζ

Νέα του μπριτζ

0
bridge

Στους κανονικούς ρυθμούς επανήλθε την περασμένη εβδομάδα η αγωνιστική δραστηριότητα του Ομίλου Αγωνιστικού Μπριτζ Ρόδου μετά τις γιορτές. Συγκεκριμένα, τη Δευτέρα, 8 Ιανουαρίου διεξήχθη η 5η ημερίδα ζευγών κατηγορίας όπεν με συμμετοχή 20 ζευγών. Τις τρεις πρώτες θέσεις κατέλαβαν οι αθλητές:

1. Καρακατσάνης Η. – Καρακατσάνης Β. 64,58 %
  2. Κουτσάκης Ι. – Κασσανής Μ. 60,42 %
  3. Βεργή Κ. – Σβίγγος Ι. 60, 12 %

Η ημερίδα εντάσσεται στο ταυτόχρονο τουρνουά ζευγών όπεν, που διοργανώνει κάθε Δευτέρα ο Όμιλος Πνευματικού Αθλητισμού Φιλοθέης με τη συνεργασία της Ελληνικής Ομοσπονδίας Μπριτζ και στο οποίο συμμετείχαν 258 ζεύγη αθλητών από 21 ομίλους πανελλαδικά. Οι αθλητές του ΟΑΜΡ με το υψηλότερο ποσοστό ήταν οι:

1. Καρακατσάνης Η. – Καρακατσάνης Β. 61,62 %
  2. Βεργή Κ. – Σβίγγος Ι. 60,48 %
  3. Κουτσάκης Ι. – Κασσανής Μ. 58,71 %

Με  την ημερίδα αυτή ολοκληρώθηκε το 5ημερο τουρνουά ζευγών κατηγορίας όπεν και στο συγκεντρωτικό φύλλο αγώνα οι αθλητές που κατέλαβαν τις υψηλότερες θέσεις είναι οι:

1. Καρακατσάνης Β. 60,79 %
  2. Καρακατσάνης Η. 59,81 %
  3. Ράμος Ε. 58,15 %
  4. Καβαλάκης Ι. 58, 15 %
  5. Ματθαίου Σ. 55,68 %
  6. Κάζας Π. 55,68 %

Την Τρίτη, 9 Ιανουαρίου, 11 ζεύγη συμμετείχαν στην ημερίδα ζευγών κατηγορίας 1-9 και τα τρία πρώτα ήταν:

1. Λέντζα Κ. – Gutan A.          58,12 %
  2. Ματθαίου Σ. – Γρηγοράς Ν. 56,77 %
  3. Στεφανής Π. – Σιμάτη Μ. 54,69 %

Ανάμεσα στα 150 ζεύγη από 10 ομίλους πανελλαδικά που συμμετείχαν στο ταυτόχρονο τουρνουά, το οποίο διοργανώνει ο ΟΠΑΦ σε συνεργασία με την ΕΟΜ, οι αθλητές του ΟΑΜΡ κατέλαβαν τις θέσεις:

1. Ματθαίου Σ. – Γρηγοράς Ν. 61,14 %
  2. Τσιμπιδάκη Ε. – Δουλγέρη Α. 56,19 %
  3. Μπονιάτη Δ. – Σταυρή Μ. 55,35 %

Την Τετάρτη, 10 Ιανουαρίου, σειρά είχε η 3η ημερίδα του τουρνουά ζευγών όπεν με συμμετοχή 16 ζευγών. Στις τρεις πρώτες θέσεις ανέβηκαν οι:

1. Γιαλλούσης Μ. – Τσάβαλος Α. 62,46 %
  2. Καππάκας Γ. – Αναστάχας Λ. 61,40 %
  3. Πλίγκος Ε. – Βολτατζής Γ. 61,22 %

Η ημερίδα εντάσσεται στο ταυτόχρονο τουρνουά ζευγών όπεν, που διοργανώνει κάθε Τετάρτη ο ΟΠΑΦ με τη συνεργασία της ΕΟΜ. Ανάμεσα στα 334 ζεύγη από 29 ομίλους πανελλαδικά οι αθλητές του ΟΑΜΡ με τις καλύτερες επιδόσεις ήταν οι:

1. Γιαλλούσης Μ. – Τσάβαλος Α. 61,84 %
  2. Πλίγκος Ε. – Βολτατζής Γ. 59,73 %
  3. Καππάκας Γ. – Αναστάχας Λ. 57,78 %

Η αγωνιστική εβδομάδα ολοκληρώθηκε την Πέμπτη, 11 Ιανουαρίου με την τελευταία αγωνιστική του τουρνουά ομάδων. Η τελική κατάταξη των ομάδων που συμμετείχαν ήταν:

1. Βρούχος (Βρούχος, Κελεπέρας, Καβαλάκης, Ράμος, Σβίγγος)
  2. Γιαλλούσης (Γιαλλούσης, Δανελλάκης, Φοιτός, Τσελεπής, Διακοσταματίου, Αναστάχας)
  3. Παυλούς (Παυλούς, Στεργαλλάς, Ζαφείρης, Καταξενός, Καλοπήτας)
  4. Τυραδέλλη (Τυραδέλλη, Λεριάς, Καρακατσάνης Η., Καρακατσάνης Β., Τσάβαλος, Κλέτσας)