Αρχική Αθλητικά νέα Football League & Γ' Εθνική Μπορούσε τη νίκη!

Μπορούσε τη νίκη!

0
DSCN9566

Την ευκαιρία να πετύχει το 3 στα 3 στην έδρα του έχασε ο Ιάλυσος ο οποίος έμεινε ισόπαλος με σκορ 2-2 κόντρα στην μαχητική ομάδα της Κηφισιάς , για την τελευταία χρονικά αναμέτρηση της 5ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Γ΄Εθνικής. Οι παίκτες του Ηλία Φυντάνη παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 1-2 κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα και στα τελευταία 15 λεπτά να κυνηγήσουν με αξιώσεις την ολική ανατροπή. Μάλιστα οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για πέναλτι στο 94’ σε μαρκάρισμα του Γουμάγια πάνω στο Δελαπόρτα. Για το γεγονός αυτό αναφέρθηκε και ο Ηλίας Φυντάνης στην καθιερωμένη συνέντευξη τύπου που παραχώρησε μετά την ολοκλήρωση του παιχνιδιού. Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι ο Ιάλυσος ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι και ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 14’ όταν μετά από κάθετη πάσα του Ρεκλείτη ο Σπάρταλης με ένα εντυπωσιακό πλασέ νίκησε τον Γουμάγια και έβαλε σε θέση οδηγού τους «ερυθροκίτρινους. Η απάντηση της Κηφισιάς ήταν άμεση. Στο 24’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μακρίδη ο Καρακώστας σηκώθηκε ψηλότερα απ’ όλους , πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παπαδόπουλου. Στο 40’ ήρθε η ολική ανατροπή για την ομάδα των Βορείων προαστίων. Σέντρα και πάλι από τον Μακρίδη στο δεύτερο δοκάρι, κεφαλιά του αμαρκάριστου Φαρινόλα και 1-2. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ιάλυσο να είναι καλύτερος από τον αντίπαλο του. Μάλιστα οι γηπεδούχοι απώλεσαν μοναδική ευκαιρία να φέρουν νωρίς το παιχνίδι στα ίσα, όταν στο 56’ ο Παυλίδης σούταρε από πολύ μακρινή απόσταση , η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Γουμάγια και κατέληξε στο δοκάρι. Τελικά η λύτρωση για τον Ιάλυσο ήρθε στο 74’ μετά από σέντρα του Δελαπόρτα, ο Σπάρταλης έκανε το κοντρόλ και με σουτ έστειλε για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση την μπάλα στα δίχτυα του Γουμάγια. Στα τελευταία λεπτά ο Ιάλυσος πίεσε για την ανατροπή η οποία όμως δεν ήρθε. Να σημειώσουμε πως μετά το τελευταίο σφύριγμα , αποβλήθηκε ο Κοκκίνης ο οποίος θα απουσιάσει από τον αγώνα κυπέλλου με την Ρόδο την ερχόμενη Κυριακή
Το φίλμ του αγώνα:
3’ Σουτ του Χατζηφούντα ,η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
7’ Σουτ του Χαϊκάλη λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Παπαδόπουλου
28’ Εκτέλεση φάουλ του Δελαπόρτα , η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Γουμάγια
35’ Γέμισμα του Ρεκλείτη, κεφαλιά του Παυλίδη αουτ
43’ Σουτ του Χαϊκάλη, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
52’ Μακρινό σουτ του Παυλίδη, η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Γουμάγια και σταμάτησε στο δοκάρι
57’ Σέντρα του Παφιάκη, κεφαλιά του Δελαπόρτα αουτ
77’ Σουτ του Φαρινόλα από πλάγια θέση , δύσκολα έδιωξε ο Παπαδόπουλος
86’ Σουτ του Μακρίδη , με τις γροθιές έδιωξε ο Παπαδόπουλος
90+2 Κόρνερ του Γιαννόπουλου, κεφαλιά του Κοκκίνη, έδιωξε ο Χαϊκάλης πριν η μπάλα περάσει την γραμμή
Τα γκολ:
14’ Kάθετη πάσα του Ρεκλείτη , ο Σπάρταλης με πλασέ μέσα από την περιοχή πέτυχε το 1-0
24’ Κόρνερ του Μακρίδη κεφαλιά του Καρακώστα στα δίχτυα 1-1
40’ Σέντρα του Μακρίδη , κεφαλιά του Φαρινόλα 1-2
74’ Σέντρα του Δελαπόρτα, ο Σπάρταλης με σουτ μέσα από την περιοχή πέτυχε το 2-2
Οι Συνθέσεις των ομάδων:
ΙΑΛΥΣΟΣ: Παπαδόπουλος, Κοκκίνης, Λίτσος, Καρπαθάκης (62’ Γιαννόπουλος), Ρεκλείτης, Παφιάκης, Σπάρταλης, Χατζηφούντας, Παυλίδης, Δελαπόρτας, Αρχοντούλης
ΚΗΦΙΣΙΑ: Γουμάγιας, Ρέτζης, Έσλερ, Τεγούσης, Καρακώστας, Μουσταφίδης, Φαρινόλα(84’ Νικολλά), Σάμιος, Μακρίδης, Παναγιωτόπουλος(68’ Παλιαούρτας), Χαϊκάλης.