Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Β' Δωδεκανήσου Μεγάλο «διπλό» του Νηρέα!

Μεγάλο «διπλό» του Νηρέα!

1
nireas atletico

Έχοντας σε μεγάλη ημέρα τον τερματοφύλακα του Κιόττου αλλά και όλη την αμυντική του διάταξη, ο Νηρέας πήρε ένα σπουδαίο «διπλό» σήμερα στ’ Απόλλωνα όπου κέρδισε την τοπική ομάδα με 1 – 0. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο τερματοφύλακας του Νηρέα έκανε καθοριστικές επεμβάσεις ενώ και οι συμπαίκτες του επέδειξαν τεράστια ψυχικά αποθέματα για να μπορέσουν να κρατήσουν τη σπουδαία νίκη. Σε όλη την διάρκεια της επανάληψης, οι γηπεδούχοι είχαν την πλήρη υπεροχή και έκλεισαν στα καρέ τους το Νηρέα χωρίς όμως να μπορέσουν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα για τους λόγους που προαναφέραμε. Η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου ήταν κάπως διαφορετική πάντως με το Νηρέα να μην κλείνεται στα καρέ του και να προσπαθεί να είναι επιθετικός.
Φάσεις και γκολ
28′ απευθείας φάουλ του Πλάτση έδιωξε με σε κόρνερ ο Καρίνος
29′ Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χειμωνέτου η μπάλα βρήκε το οριζόντιο
δοκάρι του Τύρελη και κατέληξε άουτ
32′ Εκπληκτικό ένα δύο του Τσουβαλά με τον Φλεβάρη ο και ο δεύτερος με ωραίο πλασέ έκανε το 0-1
35′ απ’ευθείας φάουλ του Κουδούνη έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Τύρελης
50’Γέμισμα του Γκαρή λάθος εκτίμηση του Κιότου η μπάλα κατέληγε στην εστία αλλά τελευταία στιγμή έδιωξαν πάνω στη γραμμή οι αμυντικοί
54′ κόρνερ του Πλάτση κεφαλιά του Παλάζη έδιωξε με υπερένταση σε νέο κόρνερ ο Κιόττου
58′ κόρνερ του Πλάτση κεφαλιά του Μακαρούνα Μ. λίγο πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι του Κιόττου
62′ Σέντρα του Πλάτση κεφαλιά του Μακαρούνα Γ. απέκρουσε σταθερά ο Κιόττου
67′ Σέντρα του Χ”γιαννάκη προβολή στο δεύτερο δοκάρι η μπάλα καταλήγει στην εστία του Κιότου όμως η πρώτη βοηθός κ. Αναστασοπούλου υπέδειξε το γκολ ως οφσάιντ
81′ Απευθείας φάουλ του Πονήρη έδιωξε εκπληκτικά σε κόρνερ ο Κιόττου
90′ Σουτ βολίδα του Μακαρούνα Μ. στο αριστερό δοκάρι του Κιόττου και άουτ
Από τους γηπεδούχους καλύτεροι ήταν οι Πλάτσης, Παλάζης και Πονήρης ενώ από τους φιλοξενούμενους εκτός από το κορυφαίο Κιόττου, καλή απόδοση είχαν και οι Ζούρδης και Καρίνος.
Καλή ήταν η διατησία των Παπαβασιλείου,Αναστασοπούλου και Φραγκίνη
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Τύρελης, Παλάζης, Γκαρής, Μπαιράμης, Πλάτσης, Μακαρούνας Μ., Σιφωνιός, Λουκίσσας, Μακαρούνας Γ., Περνάρης (61′ Χ”γιαννάκης), Χ”σάββας (46′ Πονήρης)
ΝΗΡΕΑΣ: Κιόττου, Συρράκος, Καρινος, Φλεβάρης(65′ Βογιατζής), Καμπυράκης, Μοσκιού, Χειμωνέττος (70’Κουτσουμπάρης), Κουδούνης(77′ Ζούρδης Φ.), Βολιτάκης, Τσουβαλάς, Ζούρδης