Αρχική Αθλητικά νέα Άλλα Σπορ Μεγάλη νίκη για την Τελχινίδα

Μεγάλη νίκη για την Τελχινίδα

0
telxinida kos neanides

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη, απέναντι στον ελλιπή ΑΟ Αθλοπαιδιών Κω, πέτυχε η Τελχινίδα για το πρωτάθλημα των Νεανίδων.
Στο ματς, το οποίο πραγματοποιήθηκε το Σάββατο το μεσημέρι στο Βενετόκλειο, τα κορίτσια από την Κω μπήκαν δυναμικά και προηγήθηκαν με 0-6. Η άμεση αντίδραση από τις γηπεδούχες έφερε αρχικά την ισοφάριση και στη συνέχεια το αποτελεσματικό σερβίς τους έκανε το 16-12 για να τελειώσει το σετ με 25-14.
Στο επόμενο σετ η Τελχινίδα εκμεταλλεύτηκε από την αρχή τις σημαντικές απουσίες του αντιπάλου και έκανε άνετα το 2-0 σετ με 25-10.
Στο 3ο σετ οι Αθλοπαιδιές βελτίωσαν την απόδοσή τους και βρέθηκαν να προηγούνται με 17-20.
Στο σημείο αυτό η Τελχινίδα με πολύ καλές επιθέσεις ανέτρεψε την κατάσταση και πήρε και αυτό το σετ με 25-21.
ΡΣΦΠ Τελχινίς – ΑΟ Αθλοπαιδιών Κω 3-0 σετ σε 69΄(25-14 σε 20΄, 25-10 σε 24΄και 25-21 σε 25΄)
Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Γεωργία Βερβερίδη, Δέσποινα Κριτικού, Δέσποινα Καραγιάννη, Στέλλα Ζέρβα, Γιοζεφίνα Ντάιγα, Νικολέτα Αμορανίτη (λ), Ανθή Γκίκα, Κατερίνα Δεληγιώργη, Ραφαηλία Κουφομανώλη, Εύη Μανωλάκη, Φαμπιόλα Τερζίου και Ντιλεκ Χουσεΐν.
ΑΟ Αθλοπαιδιών: (Αλκιβιάδης Χατζηνικολάου) Αγ. Αθανασιάδη, Χρ. Αθανασιάδη, Ευαγ. Χατζηνικολάου, Ελ. Βεροπούλου, Κατ. Ματσούρη, Ηλ. Μισίρη, Ε. Γέροντα, Α. Χλαπάνη, Θ. Γεωργίου και Χρ. Στραβοπόδη.
Διαιτητές του αγώνα ήταν ο Νίκος Χατζησταυρίδης και η Ανθούλα Δόση.