Αρχική Αθλητικά νέα Λύγισε στην παράταση ο Κολοσσός

Λύγισε στην παράταση ο Κολοσσός

0

Την ήττα γνώρισε σήμερα το απόγευμα στην Κρήτη ο Κολοσσός, στο πλαίσιο της πρώτης φάσης των «πλέι οφ» του πρωταθλήματος, αφού το Ρέθυμνο κατάφερε να κάνει την μεγάλη ανατροπή και χρειάστηκε η 5λεπτη παράταση για να πάρει την νίκη με 84-71. Η ομάδα μας έκανε ιδανικό ξεκίνημα, έφτασε την διαφορά και στους 17 πόντους, όμως μετά την έναρξη της τέταρτης περιόδου οι Κρητικοί βρήκαν τρόπους να φορτώσουν με πόντους το καλάθι των «θαλασσί». Στα 23΄΄ πριν το τέλος το σκορ είχε γίνει 63-63 με την ομάδα μας να επιχειρεί την τελευταία επίθεση με τον Χολ, ο οποίος αστόχησε και το ματς πήγε στην παράταση. Οι γηπεδούχοι με βελτιωμένη αμυντική λειτουργία και ευστοχία μέσα από την ρακέτα αλλά και τα 6,75, πήραν το προβάδισμα με 74-67 και το διατήρησαν μέχρι το τέλος, φτάνοντας στην νίκη με 84-71. Μεγάλο ρόλο στην εξέλιξη του παιχνιδιού έπαιξε ο τραυματισμός του Ρέλεφορντ που αποχώρησε από τον αγώνα λίγο πριν την λήξη(3΄) του πρώτου ημιχρόνου.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 24-39, 45-51, 63-63 κ.α., 84-71 α’ παρ.

Ρέθυμνο (Βετούλας): Κώττας, Χριστοδούλου 10, Άρνολντ 14 (2), Φιτζπάτρικ 20 (4), Λέμον 13 (1), Ραζής, Σάφτενααρ 3 (1), Τάλτον 4, Καμπερίδης, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 20 (6).

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Ρέντικ 20, Σαλούστρος 5 (1), Ρέλεφορντ 17 (1), Βασιλόπουλος 9, Χολ 9 (1), Λιάπης, Τσούκου 2, Γεωργαλλής, Αγγελάκος, Άχονεν 5, Παπαδάκης, Γουότσον 4.