«Λύγισε» ο Κολοσσός…

0
kolossos paok

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού ο ΠΑΟΚ έπαιζε περισσότερο τη μπάλα κοντά στην ρακέτα και προηγήθηκε 0 – 2. Ο Κολοσσός κάνοντας όμως σερί 10 – 0 και έχοντας σε εξαιρετική ημέρα Καλαμπόκη και Λάνγφορντ προηγήθηκε στο 3’ με 10 – 2, αναγκάζοντας τον προπονητή του ΠΑΟΚ Σούλη Μαρκόπουλο να πάρει ταίμ άουτ για να ανακόψει ρυθμό. Οι παίκτες του Κολοσού όμως συνεχίζοντας την πολύ καλή άμυνα και έχοντας και πλουραλισμό στην επίθεση, τελείωσαν το δεκάλεπτο με 20 – 14.
Το παιχνίδι τακτικής και από τους δυο πάγκους συνεχίστηκε και στο β’ δεκάλεπτο με τους δυο προπονητές να αλλάζουν συνεχώς τα σχήματα τους. Ο μεν ΠΑΟΚ συνέχιζε το άναρχο παιχνίδι του, ενώ ο Κολοσσός με την καλή ομαδική δουλειά σε άμυνα και επίθεση ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ. Ένα δίλεπτο όμως ήταν αρκετό για να πλησιάσει ο ΠΑΟΚ στο καλάθι (24 – 22) στο 16’. Χάτεν και Λάνγφορντ στη συνέχεια με δυο «βόμβες» τριών πόντων ανέβασαν την διαφορά στο 30 – 22 στο 17’. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο Κολοσσός κρατούσε μια διαφορά ασφαλείας τελειώνοντας το ημίχρονο με 34 – 29.
Το ίδιο δυνατά μπήκε ο Κολοσσός και στο δεύτερο ημίχρονο. Με καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση. Από την άλλη πλευρά ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να βρει τον καλό του εαυτό στο παρκέ. Στο 24’ ο Γεωργαλλής με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στο 42 – 34 αλλά ο ΠΑΟΚ «τρέχοντας» ένα σερί 0 – 7 κατέβασε την διαφορά στον πόντο (42 – 41) και τελείωσε το δεκάλεπτο με 46 – 43.
Τα λάθη του Κολοσσού, σε συνδυασμό με την αδράνεια στην άμυνα και την αφλογιστία στην επίθεση, έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να ελέγξουν το παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο. Αρχικά μείωσαν σε 46 – 45 και πέρασαν μπροστά με δυο στις δυο βολές του Καλέ με 47 – 46 στο 33’. Ο ΠΑΟΚ από εκεί και πέρα ανέβαζε συνεχώς την διαφορά φθάνοκντας και στο +10 (58 – 48) στο 37’. Με καλάθι και φάουλ ο Όζμπι μείωσε σε 58 – 51 και ο Καλαιτζής στην λήξη των 24 δευτερολέπτων έκανε το 58 – 54 (1’ και 55’’ πριν το τέλος). Ο Κολοσσός πίεσε αλλά μάταια γιατί ο ΠΑΟΚ έβρισκε πολλές λύσεις είτε με δίποντά είτε με βολές πετυχαίνοντας έτσι μια πολύ δύσκολη νίκη με 70 – 65.
Τα δεκάλεπτα: 20-14, 34-29, 46-43, 65-70.
Κολοσσός (Φραγκιάς): Κουμπούρας 5 (1), Γεωργαλής 3 (1), Καλαμπόκης 9 (1), Νάτζφει, Λάγκφορντ 13 (1), Χάτεν 16, Καλλαιτζής 10 (2), Βουγιούκας 4, Ντούμπε, Οσμπι 5.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 15 (1), Τσαιρέλης 3, Δέδας 8 (2), Καλλές 12, Παπαδόπουλος 13, Κασελάκης 6 (1), Χαραλαμπίδης 4, Μαργαρίτης 6, Χρυσικόπουλος 3 (1).