Αρχική Αθλητικά νέα Λάρισα – Κολοσσός 81-77: Νίκη «θρίλερ» στην παράταση οι γηπεδούχοι

Λάρισα – Κολοσσός 81-77: Νίκη «θρίλερ» στην παράταση οι γηπεδούχοι

0
@SPORTFM

Η Λάρισα «λύγισε» τον Κολοσσό Ρόδου στις λεπτομέρειες και κατόρθωσε να πάρει το ροζ φύλλο του αγώνα. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν 81-77 των «θαλασσί» στην παράταση (κ.α. 69-69) για την πρώτη αγωνιστική της Basket League

Ο Κολοσσός έχασε μεγάλη ευκαιρία να φύγει νικητής από τη Λάρισα στην πρεμιέρα της Basket League. Λεπτά πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, είχε πάρει βραχεία κεφαλή στο σκορ με 61-65. Παρόλα αυτά, απώλεσε το προβάδισμά του και με δίποντο του Θριτ στα πέντε δευτερόλεπτα η Λάρισα έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Βάση εικόνας στο έξτρα πεντάλεπτο, η Θεσσαλική ομάδα πήρε αυτό που δικαιούταν. Οι χαμένες βολές (7/17) και τα ριμπάουντ έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη της αναμέτρησης.

Ο Θριτ τελείωσε το ματς με 17 πόντους, αλλά πρώτος σκόρερ της Λάρισας ήταν ο Ζάρας με 20π. Στον αντίποδα για τον Κολοσσό, ξεχώρισαν οι Μίλερ και Τιλί με 13π. ο καθένας. Ο Μομίροφ ολοκλήρωσε το ματς με 12πόντους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φούφης, Συμεωνίδης, Αγραφιώτης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-18, 43-37, 59-51, 69-69 (κ.α), 81-77.

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Θριτ 17 (5/7 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 4 ασίστ, 7 λάθη), Κρούμπαλι 6 (13 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 3, Ζάρας 20 (5/5 τρίποντα), Φόρτσουν 5 (4 ριμπάουντ), Γουάσινγκτον 4 (5 ριμπάουντ), Χάντσον 11 (3/4 δίποντα), Σπυρόπουλος 7 (6 ριμπάουντ), Σαχπατζίδης 2, Σπαν 4 (6 ασίστ), Καράμπελας 2.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Μομίροφ 12 (3/5 δίποντα), Γουίλιαμς 8 (2), Μίλερ 13 (6/8 δίποντα), Τιλί 13 (4 ριμπάουντ, 5 λάθη), Ποτ 3, Ξανθόπουλος 7 (12 ασίστ), Μέσιτσεκ 7 (1), Μαργαρίτης 9 (8 ριμπάουντ), Μπιλλής, Σλαφτσάκης 5.