Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Ξεκίνησε με το δεξί ο Κολοσσός!

Ξεκίνησε με το δεξί ο Κολοσσός!

0
kolossos_paok
Ο Κολοσσός Ρόδου υποδέχτηκε στο «Βενετόκλειο» τον Πανιώνιο, αλλά βρήκε στο παρκέ… μόνο τον Βλάντιμιρ Γιάνκοβιτς κι έκανε ιδανική πρεμιέρα στην Α1 (72-67).

Η Α1 της νέας αγωνιστικής περιόδου άρχισε έστω κι αργά, αλλά οι «κυανέρυθροι»… άργησαν να το μάθουν. Οι «θαλασσί» άρχισαν εξαιρετικά την αναμέτρηση και με τους αντιπάλους τους να βρίσκουν σίδερο δε συνάντησαν πρόβλημα να μπουν από νωρίς επικεφαλής. Οι Αμερικανοί των γηπεδούχων, Μπόικιν, Τόπσον και Χάτεν, έκαναν από τα πρώτα λεπτά καλή δουλειά, την ώρα που η ομάδα της Νέας Σμύρνης δεν έπαιρνε λύσεις στο σκοράρισμα, παρά μόνο από τον Βλάντιμιρ Γιάνκοβιτς.

Ο νεαρός φόργουορντ ολοκλήρωσε με 25 πόντους κι ήταν γι’ αρκετή ώρα ο μόνος που «πάλευε» για την επιστροφή στη διεκδίκηση της νίκης. Το 42-25 του ημιχρόνου ήταν η μέγιστη τιμής της διαφοράς, ενώ η τέταρτη περίοδος άρχισε με τον Κολοσσό Ρόδου να βρίσκεται στο +14 (54-40). Ο 22χρονος σκόραρε τα πρώτα δύο καλάθια της ομάδος του, μείωσε έπειτα από ώρα στους 10 πόντους (54-44 στο 33′), Ντίμπλερ και Στέφενσον αποφάσισαν να «ξυπνήσουν» και μείωσαν ακόμη και στους 6 πόντους (59-53 στο 36′), αλλά μέχρι εκεί.

Η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά δεν ήταν διατεθειμένη να «πετάξει» τη νίκη, είχε σχεδόν πάντα ορθολογικές επιλογές στην επίθεση και με γρήγορο 6-0 ξέφυγε με 66-53 (38′). Τα διαδοχικά τρίποντα των Μπατή (2), Κιζ και Ντίμπλερ, για έναν Πανιώνιο που είχε σουτάρει 0/8 τρίποντα στο ημίχρονο, δεν είχαν αντίκτυπο, αφού δεν υπήρχε άλλος χρόνος να συνεχίσουν την αντεπίθεσή τους.

Τα δεκάλεπτα: 18-9, 42-25, 54-40, 72-67
Κολοσσός Ρόδου (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 6 (0/2τρίπ.), Χάτεν 13 (1/1τρίπ., Καλαϊτζής 2 (5ρ.), Πάνος 2, Γεωργαλής, Ασημακόπουλος, Μπόικιν 20 (6/7δίπ., 2/4τρίπ., 2/2β.), Χαρίσης 8 (8ρ., 3λ.), Τσάμης 13 (0/1τρίπ.), Χόπσον 8 (1/1τρίπ., 6ρ., 3ασ.), Αυγένικος
Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 2 (0/1τρίπ., 7ασ.), Κιζ 5 (1/6τρίπ.), Αθανασούλας 2 (0/1τρίπ.), Στέφενσον 8, Ντίμπλερ 6 (2/5τρίπ.), Μπατής 10 (3/6τρίπ.), Γιάνκοβιτς 25 (9/16δίπ., 1/3τρίπ., 4/6β., 7ρ.), Καββαδάς 1, Ιωάννου, Σαρικόπουλος 8, Νάντζφεϊ