Αρχική Αθλητικά νέα Βόλεϊ Κρατάει μόνο την εμφάνιση

Κρατάει μόνο την εμφάνιση

0

Πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στον πρωτοπόρο και αήττητο Πορφύρα έκαναν οι γυναίκες της Τελχινίδας, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής στην Α2 Γυναικών.

Το αποτελεσματικό σερβίς και η καλή άμυνα βοήθησαν τις ροδίτισσες να είναι ανταγωνιστικές απέναντι στην καλύτερη ομάδα του ομίλου και τους έδωσαν την ευκαιρία να διεκδικήσουν το 2 σετ αφού έφτασαν 2 φορές σε σετ μπολ (27-26 και 28-27)

Το ματς πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 26/2 στο Βενετόκλειο, με τις φιλοξενούμενες να κερδίζουν το 1ο σετ με 19-25. Στο επόμενο σετ ο Πορφύρας, ήταν μπροστά στο σκορ με 12-20 αλλά η Τελχινίδα αντέδρασε και πλησίασε στο 18-21. Στη συνέχεια και οι δύο ομάδες πήραν από 3 πόντους και το σκορ έγινε 21-24.

Στο σημείο αυτό, οι πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου έπαιξαν πολύ καλά και ισοφάρισαν σε 24-24. Ακολούθησαν συναρπαστικές φάσεις με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σετ μπολ αλλά τελικά και αυτό το σετ το κέρδισαν οι έμπειρες αθλήτριες του Πορφύρα με 28-30. Στο 3ο σετ οι φιλοξενούμενες πήραν από την αρχή μια διαφορά που τη συντήρησαν έως το τελικό 17-24.

ΡΣΦΠ Τελχινίς – ΑΟΦ Πορφύρας 0-3 σετ σε 74′(19-25 σε 22′,28-30 σε 32′ και 17-25 σε 20)

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Αγλαΐα Σκορδά, Καρολίνα Χρυσοχού, Ματίνα Γιαννέλη, Μαρία Βρατσάλη, Ελένη Μητροπούλου, Φαμπιόλα Τερζίου, Κατερίνα Χειμωνέττου, Νικολέτα Αμορανίτη (λ), Κέλυ Δαουτοπούλου, Νίκη Κουτζούκη, Φαίη Μίχου, Ελισάβετ Αμορανίτη, Ραφαηλία Κουφομανώλη (λ) και Γεωργία Βερβερίδη.

Πορφύρας: (Βασίλης Πανδής) : Γ. Ξαγοραράκη, Δ. Σιδεράτου, Α. Φωτεινού, Α. Θεοχάρη, Ι. Κελεσίδη, Μ.Ράπτη, Ε. Χρήστου, Στ. Μουστάκη (λ), Π. Γκούρα, Ε. Θαλασσινού, Π. Καράκου, Μ. Λιάρου (λ) και Θ. Γκολφινοπούλου. Πολύ καλή η διαιτησία των Φανή Οικονομοπούλου, Αργυρώ Δαλέκου και Νικολέτα Κρίτσα. Στην επόμενη αγωνιστική (18η) η Τελχινίδα θα αντιμετωπίσει στην Κηφισιά, το Σάββατο 4/3, τον 4ο της βαθμολογίας ΖΑΟΝ.

Όλα τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής και η βαθμολογία του 2ου υποομίλου του Α ομίλου:

ΑΣΣ Αναγέννηση – ΖΑΟΝ 0-3 (18-25,18-25,7-25)

ΑΣ Ηλιούπολης – ΑΕ Αγίας Παρασκευής 1-3 (17-25,17-25,26-24,19-25)

ΑΟ Παλλήνη – ΓΣ Αστέρας Αγίου Δημητρίου 3-1 (17-25,26-24,25-22,25-16)

ΡΣΦΠ Τελχινίς – ΑΟΦ Πορφύρας 0-3 (19-25,28-30,17-25)

ΑΟ Αιγάλεω – ΓΣ Πανιώνιος 3-2 (17-25,26-24,21-25,26-24,15-13)