Αρχική Αθλητικά νέα Βόλεϊ Κορίτσια κ18: Έκανε το 1-1 ο Φοίνικας και ο τώρα ο τελικός

Κορίτσια κ18: Έκανε το 1-1 ο Φοίνικας και ο τώρα ο τελικός

0

Στο 3ο ματς θα κριθεί τελικά ο τίτλος στις κορασίδες αφού ο Φοίνικας έκανε με τη σειρά του το μπρέικ στο Βενετόκλειο κερδίζοντας στο τάι μπρέικ την Τελχινίδα.

Οι αθλήτριες του Νίκου Αντωνιάδη έχοντας χάσει το 1ο ματς στην έδρα τους μπήκαν αποφασισμένες στο γήπεδο και παίζοντας καλύτερα πήραν εύκολα τα δύο πρώτα σετ (14-25, 20-25).

Οι γηπεδούχες αντέδρασαν, πήραν άνετα τα δύο επόμενα (25-13, 25-17) και έστειλαν το ματς στο τάι μπέικ.

Εκεί, αν και προηγήθηκαν με 10-5 δε βρήκαν λύση στο δύσκολο σερβίς των αντιπάλων, έκαναν πολλά λάθη και με ένα επιμέρους σκορ 1-10 είδαν στο τέλος τα κορίτσια του Φοίνικα να πανηγυρίσουν στο τελευταίο σφύριγμα.

ΡΣΦΠ Τελχινίς – ΑΕΣΠ Φοίνικας 2-3 σετ σε 108΄(14-25 σε 20΄, 20-25 σε 24΄, 25-13 σε 22΄,25-17 σε 25΄ και 11-15 σε 17΄)

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Αλέξια Γκιάτα, Νικολέτα Γκίκα, Ραφαέλλα Ζωγράφη, Σταυρούλα Καλιόζη, Πάολα Σουσάρι, Σταματίνα Γκιζέττη, Κριστιάνα Ζντράβα, Κάλλια Θαρρενάκη (λ), Σεβγκή Τσερκές-Σουτζίου και Αριέτα Τερζίου.

Φοίνικας: (Νίκος Αντωνιάδης) Ελένη Αθανασάκη, Ειρήνη Γεράκη, Ραφαέλλα Γιάννη, Ιωάννα Δήμα, Μαριέττα Κορμπα, Καλλιόπη Κουκιά (λ), Ηλιάνα Νόβα, Καθολική Κουκιά, Ραφαέλλα Κουκιά, Αλεξάνδρα Τοντόροβα, Γεωργία Τριανταφύλλου και Σωτηρία Τύπου.

Διαιτητές του αγώνα ήταν ο Ευθύμης Καλημεράκης και η Μαρίνα Παπαβασιλείου.