Αρχική Αθλητικά νέα Super League 2 «Κλείδωσαν» θέση στα play off Χανιά και Εργοτέλης

«Κλείδωσαν» θέση στα play off Χανιά και Εργοτέλης

0

Ο Εργοτέλης κατόρθωσε να φύγει «αλώβητος» από την έδρα της Παναχαϊκής (1-1), για την προτελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος της Super League 2.

Με το συγκεκριμένο αποτέλεσμα ο Εργοτέλης επισφράγισε την παρουσία του στα play off του πρωταθλήματος. Στον αντίποδα, η Παναχαϊκή αν θέλει να αποφύγει τα play out θα πρέπει οπωσδήποτε να νικήσει την τελευταία αγωνιστική την αδιάφορη Ξάνθη και παράλληλα ο Διαγόρας να ηττηθεί από τον προτελευταίο -και επίσης αδιάφορο- Καραϊσκάκη Άρτας.

Οι «Αχαιοί» άνοιξαν στο σκορ στο 13’ με τον Αραβίδη που σκόραρε με προβολή μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μασούρα, για να ισοφαρίσει στο τελικό 1-1, στο 31’ ο Εργοτέλης με τον Κόντραντ με κεφαλιά. Αξίζει να σημειωθεί πως στο 74’ ο Αραβίδης απώλεσε τρομερή ευκαιρία να δώσει την νίκη στην ομάδα του, καθώς σε εκτέλεση πέναλτι έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά το σουτ του Γιούση πέρασε άουτ.

Αρκετές ήταν οι διαμαρτυρίες από πλευράς Παναχαϊκής αφού σε δύο περιπτώσεις, ζήτησαν δύο ακόμα πέναλτι, στο 24’ για χέρι του Ποζατζίδη και στο 51’ για χέρι του Κατσούρι

«ΣΦΡΑΓΙΣΑΝ» ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΑ PLAY OFF ΤΑ ΧΑΝΙΑ

Την παρουσία τους στα play off της Super League 2 «σφράγισαν» τα Χανιά, μετά τη νίκη τους με σκορ 2-1 επί του Απόλλων Λάρισας.

Τα Χανιά προηγήθηκαν μόλις στο όγδοο λεπτό με σουτ του Μπραμπίγια. Στην συνέχεια, ο Ομπράντοβιτς ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους στο 12ο λεπτό, όμως ο Τριανταφυλλάκος έδωσε ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 16’ με κεφαλιά. Το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος.

ΣΤΗΝ ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΕΜΕΙΝΑΝ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ

Ο Καραϊσκάκης κρατούσε στα χέρια του μία μεγάλη νίκη για 87 λεπτά, όμως δέχθηκε την ισοφάριση από τη Δόξα Δράμας κι έχασε την ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά του στο -5 ενόψει play out.

Ο Καραϊσκάκης παραχώρησε το 1-1 κόντρα στη Δόξα, με την ομάδα της Δράμας να «σώζει» τον βαθμό στο 87ο λεπτό, χάρη στη «χρυσή» αλλαγή του Θανάση Κολιτσιδάκη, τον Σαμπανίδη, ο οποίος «απάντησε» στο γκολ του Θεολόγου από το 67ο λεπτό, βρίσκοντας δίχτυα στην πρώτη του επαφή στο ματς.