Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ «Καθάρισε» με Κούρο και Καταβαίνη

«Καθάρισε» με Κούρο και Καταβαίνη

0

Ιδανικό ξεκίνημα στο τοπικό ανδρικό πρωτάθλημα του μπάσκετ έκανε το Ροδίων Άθλησις το οποίο κέρδισε μέσα στην «τέντα» τον Διαγόρα με 71 – 64! Μετά από ένα πολύ όμορφο παιχνίδι που παρακολούθησε αρκετός κόσμος και που είχε πολύ μεγάλο ενδιαφέρον, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν το πρώτο τους ροζ φύλλο αγώνα, έχοντας σε μεγάλη ημέρα τον Γιάννη Κούρο και τον Καταβαίνη οι οποίοι σημείωσαν κάτι παραπάνω από τους μισούς πόντους της ομάδας τους.

Το παιχνίδι είχε μια …άγρια ομορφιά δεδομένου ότι καμία από τις δυο ομάδες δεν μπόρεσε να ελέγξει το προβάδισμα στο σκορ και υπήρχαν πολλές εναλλαγές. Το Ροδίων μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί αλλά ο Διαγόρας βρήκε τους τρόπους να ισορροπήσει και να ισοφαρίσει στο τελείωμα του πρώτου ημιχρόνου.

Ο «γηραιός» μπήκε και στην επανάληψη πιο δυνατά και έδειξε να επιβάλλει τον ρυθμό του για κάποιο χρονικό διάστημα. Από εκεί και πέρα όμως έπαθε μπλακ άουτ. Με κακή άμυνα και με άστοχες επιλογές στην επίθεση (πολλά μακρινά σουτ χωρίς ουσία), έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους όχι απλά να ξαναμπούν στο παιχνίδι αλλά να πάρουν και ένα σημαντικό προβάδισμα.

Πλησιάζοντας προς το φινάλε, ο Γιάννης Κούρος …έκανε πάρτι μέσα στη ρακέτα όπου έδειχνε ανίκητος ενώ και ο Καταβαίνης οδήγησε μαεστρικά θα έλεγε κανείς την ομάδα του με αποτέλεσμα το Ροδίων να φθάσει στην τελική επικράτηση