Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ «Καθάρισαν» οι Άγιοι Θεόδωροι

«Καθάρισαν» οι Άγιοι Θεόδωροι

1
agioi iviskos

Σε ένα παιχνίδι που είχε πάθος είχε ένταση αλλά δεν είχε ποιότητα, κέρδισε ο καλύτερος που ήταν οι Άγιοι Θεόδωροι με σκορ 74-58 στο ντέρμπι του τοπικού ανδρικού πρωταθλήματος στο μπάσκετ. Στο κατάμεστο αλλά ακατάλληλο (για πολλούς λόγους) κλειστό της Κρεμαστής, οι Αρχαγγελίτες με την υποστήριξη των φιλάθλων τους κέρδισαν τους αντιπάλους τους χωρίς να παίξουν καλό μπάσκετ. Ευτύχησαν όμως να έχουν στις τάξεις τους τον Βογιατζή που πέτυχε 24 πόντους με 2 τρίποντα και τον ασταμάτητο Σκορδάλη που σημείωσε 17 πόντους με 3 τρίποντα. Ο Ιβίσκος αν και στο ξεκίνημα του αγώνα έδειξε καλά στοιχεία, αργότερα κατέρρευσε παίζοντας ανορθόδοξο μπάσκετ, κυρίως με προσπάθειες από ορισμένους παίκτες. Ο Ιβίσκος ξεκίνησε εντυπωσιακά βρίσκοντας εύκολα λύσεις απέναντι στην κακή άμυνα των αντιπάλων τους και προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο 10-15. Η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους που με την βοήθεια του κόσμου τους πλησίασαν στον πόντο,14-15 στο 13′ και με τρίποντο του Σκορδαλη πέρασαν μπροστά 17-15 στο 14′. Ο ίδιος παίκτης στο 17′ έδωσε αέρα τριών πόντων στην ομάδα του 24-21,και ο Βογιατζής με 2/2 βολές από τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Καραγιάννης για διαμαρτυρία, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 26-21. Ο Ιβίσκος έμοιαζε ανήμπορος να αντιδράσει και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η διαφορά ανέβηκε στο +7 (32-25). Με τον ίδιο ρυθμό ξεκίνησαν οι Άγιοι Θεόδωροι και στην επανάληψη, με τους Σκορδαλη και Βογιατζή να φορτώνουν το καλάθι των φιλοξενουμένων και την διαφορά να πηγαίνει στο +11(36-25) στο 26′. Ο Ιβίσκος με τους Μαρουλλακη Ι. και Λιβιερατο βρήκε λύσεις και με σερί 0-10 μείωσε στο πόντο, 36-35 στο 26′. Με καλάθι μάλιστα του Μπιλλιά πέρασε μπροστά στο σκορ (36-37). Στη συνέχεια οι παίκτες του Παντελή Μισσου έμειναν χωρίς πόντο για περισσότερο από πέντε λεπτά και οι Αρχαγγελιτες άδραξαν την ευκαιρία και με νέο σερί 15-0, ανέβασαν την διαφορά στο +14(51-37) που ήταν και το σκορ του 3ου δεκαλέπτου. Το σερί συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο με τους παίκτες του Παναγιώτη Παπακωστα να κρατάνε μια διαφορά ασφαλείας (55-38 στο 32′). Ο Ιβίσκος βρήκε τον δρόμο προς το καλάθι κυρίως έξω από τα 6,75 και κατέβασε την διαφορά (55-46) στο 33′.Οι Αγιοι Θεοδωροι όμως σοβαρεύτηκαν μέχρι το τέλος του αγώνα και πανηγύρισαν άλλη μια νίκη γοήτρου απέναντι σε έναν αντίπαλο που έχει τους ίδιους στόχους. Τελικό σκορ 74-58.
Διαιτητες:Νικηφοριδης-Κουνελλες(με λάθη)
Δεκάλεπτα:10-15, 32-25ημιχρ., 51-37, 74-58 τελικό.
Άγιοι Θεοδωροι (Παπακώστας): Βογιατζής 24 (2), Σκορδαλης 17 (3), Γκογκίδης 12 (2), Βλαχοδημος 9 (2), Σιωκος3 (1), Κουρος 7, Αυγενικου 2, Ξυπολιτας
Ιβίσκος (Μισσού): Μαρουλλακης Ι. 15 (2), Μητσου 4, Μπιλλιας 4, Λιβιερατος 20 (2) , Μαρουλλακης Γ. 2, Καραγιαννης 4 (1), Δουβαλης 7 (1), Μαρινακης 2,Τσαλικης, Φυλτζανιδης