Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Σούπερ Jordan!

Σούπερ Jordan!

0

Τις πέντε νίκες στις ισάριθμες τελευταίες αγωνιστικές της Α1, πήρε ο Κολοσσός Ρόδου, επικρατώντας στο κλειστό της Γλυφάδας, του Ίκαρου Καλλιθέας, με 84-69, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Τζάρεντ Τζόρνταν. Ο Αμερικανός ήταν εξαιρετικός, πετυχαίνοντας 14 πόντους (4/6 τρίποντα, 1/1 δίποντο, 7 ασίστ) και οδήγησε εκ του ασφαλούς τους νησιώτες στη μεγάλη νίκη. Πρώτη εντός έδρας ήττα στη χρονιά για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, η οποία υπέστη ολική καθίζηση στο τρίτο δεκάλεπτο (13-25 το εις βάρος της επιμέρους σκορ), πληρώνοντας και την αδυναμία αντικατάστασης του Ντιόν Τόμπσον, όταν αυτός αποσύρθηκε με πέντε φάουλ.
Το ματς
Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ του κλειστού της Γλυφάδας με αποκλειστικό στόχο να πάρουν από την αρχή τον έλεγχο του παιχνιδιού και να αποκτήσουν διαφορά στο σκορ. Ο Ίκαρος ήταν ο πρώτος που το κατάφερε με τρίποντη βόμβα του Κάιλ ΜακΑλάρνι, ο οποίος διαμόρφωσε το 20-14 υπέρ των γηπεδούχων, με 1’57’’ να απομένουν για τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Μία βολή του Καράμπουλα και ένα δεξί χουκ του Τόμπσον, διεύρυναν τη διαφορά στο +7 (23-16), ξεσηκώνοντας τον κόσμο στο κλειστό της Γλυφάδας, με τους νεοφώτιστους να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο 26-17 και χωρίς να έχουν υποπέσει έστω και σε ένα λάθος!
Δύο εύστοχες βολές του Τόμπσον έδωσαν στους γηπεδούχους για πρώτη φορά στην αναμέτρηση διψήφιο προβάδισμα στο σκορ (28-17), το οποίο διατηρήθηκε μέχρι και τη συμπλήρωση δύο αγωνιστικών λεπτών στη δεύτερη περίοδο, με ωραίο ντράιβ του Καράμπουλα (34-23). Η υπεροχή του Ίκαρου κάτω από τα καλάθια (14 ριμπάουντ έναντι 8 του αντιπάλου μέχρι και εκείνο το σημείο), καθώς και η εξαιρετική ευστοχία στις βολές (13/14), διατηρούσαν μαξιλαράκι ασφαλείας για τον Γιάννη Καλαμπόκη και την παρέα του. Όλα αυτά ωστόσο μέχρι να ξυπνήσουν οι νησιώτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, οι οποίοι έτρεξαν ένα γρήγορο σερί 6-0 (34-29) και επανήλθαν στη διεκδίκηση της νίκης και στο δικαίωμα να διευρύνουν το επιτυχημένο σερί στα πέντε παιχνίδια. Δύο βολές του Τσάμη έφεραν τη διαφορά στο καλάθι (38-36), προτού ο Χρήστος Πετροδημόπουλος με γκολ φάουλ αποκαταστήσει μία διαφορά πέντε πόντων (41-36). Τα τρία φάουλ του Ντιόν Τόμπσον ήταν ένα πρόβλημα για την αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων, αναγκάζοντας τον Λυκογιάννη να αποσύρει τον Αμερικανό και δίνοντας «πάτημα» στους Ροδίτες να φορτώσουν τη μπάλα κοντά στο καλάθι. Η επιστροφή των Γιάννη Καλαμπόκη και Κάιλ ΜακΑλάρνι στην αγωνιστική δράση (μετά την απουσία της περασμένης αγωνιστικής στο Περιστέρι), αποδείχθηκε ιδιαιτέρως ευεργετική για τον σύλλογο της Καλλιθέας, με τους δύο να πετυχαίνουν σχεδόν τους μισούς πόντους του Ίκαρου (20), πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια στο 44-42.
Στη διακοπή του ημιχρόνου εκλήθη στο κέντρο του γηπέδου ο μεγάλος άτυχος της φετινής χρονιάς για τον Ίκαρο, Πατ Κάρολ (ρήξη χιαστού), στον οποίο δόθηκε από τον αρχηγό της ομάδας, Αλέξη Φαλέκα, η φανέλα με το όνομά του ενώ η διοίκηση του συλλόγου του ευχήθηκε από τα μεγάφωνα ταχεία ανάρρωση.
Ένα τρίποντο του Τζόρνταν στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου έδωσε στον Κολοσσό προβάδισμα στο σκορ για πρώτη φορά στο παιχνίδι (46-49), πριν ακολουθήσει άλλο ένα από τον Τσιάμη, που πήγε τη διαφορά στους έξι (46-52). Ακόμα μία βόμβα του Τζόρνταν έξω από τα 6.75, εκτόξευσε τη διαφορά στους 10 (48-58), για τους φιλοξενούμενους αναγκάζοντας τον Άρη Λυκογιάννη να καλέσει τάιμ άουτ. Η επιστροφή των ομάδων στο παρκέ συνοδεύτηκε από τρίποντο ψυχολογίας του Τσιάμη, το οποίο έκανε 21-6 (!!) το επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου και διαμόρφωσε το 50-63 για τον Κολοσσό. Το τέταρτο φάουλ του Ντιόν Τόμπσον ήρθε στο χειρότερο σημείο, με το9ν ΜακΑλάρνι να παραμένει επίσης παροπλισμένος στον πάγκο και τον Καλαμπόκη να έχει χάσει την επαφή του με το καλάθι. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με δέκα πόντους (67-57) και με σαφέστατο ψυχολογικό – πέραν του αγωνιστικού – πλεονέκτημα.
Το τελικό 84-69 έδωσε στον Κολοσσό την πέμπτη συνεχόμενη νίκη του στην Α1 και τον εδραίωσε στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας, αναγκάζοντας τον Ίκαρο στην πρώτη εντός έδρας απώλεια βαθμών.
Τα δεκάλεπτα: 26-17, 44-42, 57-67, 69-84
Ίκαρος (Λυκογιάννης): Χάρις 16, Αγαδάκος 2, Φαλέκας, Καράμπουλας 13, Πολυτάρχου, Τόμπσον 6, Καλαμπόκης 19, ΜακΑλάρνι 11, Πετροδημόπουλος 2, Κράσιτς, Τουντζιαράκης
Κολοσσός (Σφαιρόπουλος): Καλάθης 9, Καυκής 2, Τζόρνταν 14, Πάνος 5, Ασημακόπουλος 8, Χαρίσης 15, Τσάμης 18, Παππάς, Γκόλεματς 9, Γεωργαλής 4, Ιβάνοβιτς
Διαιτητές: Σπυρίδωνος, Αφεντουλίδης, Ανδρικόπουλος
Κομισάριος: Κορασίδης
Γήπεδο: Κλειστό Γλυφάδας