Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Ήττα στο Ηράκλειο

Ήττα στο Ηράκλειο

0
diagoras_ilisiakos
Ο Διαγόρας ηττήθηκε από το καλύτερο Ηράκλειο στην Κρήτη με σκορ 82-68για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής. Το χθεσινό παιχνίδι ήταν προγραμματισμένο για τις 12μ. αλλά τελικά ξεκίνησε στις 3μ.μ., λόγω της καθυστερημένης άφιξης στο νησί, των διαιτητών, κ.Πόντα και Σιώκα. Μαζί τους έφθασε και ο παίκτης του Διαγόρα, Γιώργος Δημητρίου, αφού το αεροπλάνο προσγειώθηκε στα Χανιά και έπρεπε να μεταβούν στο Ηράκλειο, οδικώς. Η αναμονή επηρέασε περισσότερο τους παίκτες του Γιάννη Τσακίρη που παρατάχθηκαν με οκτάδα στο Λίντο. Μάλιστα, δεν μπόρεσε να βοηθήσει και ο Ντέντας  που γύρισε τον αστράγαλό του στα μέσα του αγώνα και δεν ξαναχρησιμοποιήθηκε. Αν και οι «κυανέρυρθοι» πάλεψαν το παιχνίδι μέχρι το 25ο λεπτό(25-25), στην συνέχεια η κούραση και τα λάθη στοίχησαν στους και έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να ανεβάσουν την απόδοσή τους. Με προσωπικό ρεσιτάλ του Καραλή στο 3ο δεκάλεπτο και τα τρίποντα του Χαρίση στο 4ο δεκάλεπτο, κατέκτησαν την 2η νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια.
Τα δεκάλεπτα:  22-14, 43-41ημίχρονο, 63-54, 82-68. Για το Ηράκλειο καλύτεροι ήταν ο Καραλής με 25 και 3 τρίποντα, ενώ για τον Διαγόρα τους πόντους πέτυχαν:
Γκογκίδης 23(2), Δημητρίου 16(3), Βογιατζής 10, Χρύσης 8, Παρδακάς 5, Λαγουδάκης 4, Κουνούπης 2, Ντέντα συμμετοχή.
-Το επόμενο παιχνίδι για τον Διαγόρα είναι την Κυριακή 16/10 στη «τέντα» με την Νίκη Βόλου στις 5μ.μ.