Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Ήττα για Κολοσσό στο «Αλεξάνδρειο»

Ήττα για Κολοσσό στο «Αλεξάνδρειο»

0
aris kolossos

Μετά από μια πολύ κακή εμφάνιση ο Κολοσσός γνώρισε την ήττα από τον Άρη με 84-60 στο «Αλεξάνδρειο» (Nick Gallis Hall), χαλόντας τις εξαιρετικές παρουσίες που είχε στα τελευταία ματς με Δόξα Λευκάδας και Κύμη.
Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με καμία από τις δυο ομάδες να μην ξεφεύγει στο σκορ με το αποτέλεσμα να είναι υπέρ του Άρη με 20-18. Στη δεύτερη πρίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατά πολύ το ρυθμό του παίρνοντας μια διαφορά 16 πόντων (47-31) στο φινάλε του πρώτου μέρους.
Στο δεύτερο ημιχρονο δεν άλλαξε κάτι προς την έκβαση του αγώνα. Μάλιστα η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ανεβασε τη διαφορά στους 29 π. (68-39). Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Άρη να «κλειδώνει» το ροζ φύλλο αγώνα και την ομάδα μας να μειώνει στους 24 πόντους για το τελικό 84-60.
Τα δεκάλεπτα: 20-18, 47-31, 68-39, 84-60
Άρης (Πρίφτης): Μαρμπλ 7 (1), Τσαϊρέλης 9 (1), Τζένκινς 6 (1), Κάμινγκς 6, Ντραγκίσεβιτς 21 (2), Ξανθόπουλος 3 (1), Φλιώνης 5 (1), Ζάρας 3 (1), Χρηστίδης 8, Μούρτος 5 (1), Σίμτσακ 8, Γιάνκοβιτς 3.
Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Ρέντικ 10, Τσούκου 5 (1), Ρέλεφορντ 16 (3), Βασιλόπουλος 8, Χολ 8 (2), Λιάπης 2, Γεωργαλλής 2, Σαλούστρος, Αγγελάκος, Άχονεν, Παπαδάκης 2, Γουότσον 7.

φωτογραφία: contra.gr