Αρχική Ροδίων Άθλησις Ήθελε το κάτι παραπάνω…

Ήθελε το κάτι παραπάνω…

0
rodion kizikos

Την ήττα με 3-0 γνώρισε το Ροδίων Άθλησης, σήμερα στο κλειστό του Ροδίων Παιδεία, με αντίπαλο τον Κύζικο. Οι φίλοι του βόλεϊ για άλλη μία φορά ήταν στο πλευρό της ομάδας, γεμίζοντας τις εξέδρες του γηπέδου. Στο αγωνιστικό κομμάτι, παρακολουθήσαμε 3 γεμάτα σετ, χωρίς όμως ανατροπές και με την ομάδα του Νίκου Αντωνιάδη να χρειαζόταν ένα …κλικ παραπάνω, για να μπορούσε να πάρει κάποιο από αυτά.
1ο ΣΕΤ
Η διαφορά δεν ξέφευγε από τους 5 πόντους, με τους φιλοξενούμενους πάντα να προηγούνται (6-10). Ο Κύζικος, που είχε μία πολύ καλή επίθεση αλλά και πάσα, κατάφερε να κρατήσει αυτή τη διαφορά σε αυτά τα πλαίσια. Το καλύτερο που μπόρεσε να κάνει το Ροδίων Άθλησης ήταν να μειώσει σε 14-16 με έναν άσο του Χρήστου Μοσχούς. Όσο κυλούσε το σετ, οι φάσεις μεγάλωναν και γινόντουσαν πιο δυνατές, αλλά η ομάδα της Ρόδου δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή και έτσι έγινε το 0-1 για τους φιλοξενούμενους με 19-25.
2ο ΣΕΤ
Το δεύτερο σετ ήταν το πιο κακό σε ποιότητα από τα τρία που διεξήχθησαν. Η ομάδα του Γιώργου Μπακοδήμου, πήρε διαφορά ασφαλείας από την αρχή του (έφθασε ακόμα και τους 7 πόντους στο 8-15), την οποία διατήρησε μέχρι οι Ροδίτες να κάνουν την αντεπίθεσή τους και να γίνει το 15-17, με ένα πολύ ωραίο πέρασμα με τα δάχτυλα του Νίκου Μακρή, που κατέληξε πάνω στην αριστερή γραμμή της ομάδα του Κύζικου. Αξίζει να σημειωθεί πως ο συγκεκριμένος πόντος χειροκροτήθηκε έντονα από τους θεατές. Αυτή ήταν όμως και η μικρότερη διαφορά που έκαναν οι Ροδίτες στο δεύτερο σετ και επαναλήφθηκε στο 21-23. Παρ’ όλα αυτά όμως δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και έτσι έγινε το 0-2 με 21-15.
3ο ΣΕΤ
Το τρίτο και τελευταίο όπως εξελίχθηκε σετ, δεν απείχε και πολύ από το δεύτερο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν απ’ την αρχή προηγηθεί (5-10) και στην ουσία η συνέχειά του ήταν η διατήρηση της διαφοράς. Το Ροδίων Άθλησης έκανε για άλλη μία φορά την αντεπίθεσή του, έφθασε ξανά στους 2 πόντους (15-17), αλλά με καλή επίθεση η φιλοξενούμενη ομάδα κατάφερε να πάρει το τρίποντο γράφοντας το 21-25 και το τελικό 0-3
Τα σετ του αγώνα: 19 – 25, 15 – 21, 21 – 25
ΡΟΔΙΩΝ: Ν. Μαρκής, Δ. Γιώτης, Β. Προδρομίδης, Δ. Κότιτσας, Χ. Μοσχούς, Ν. Γκένοφ, Κ. Μαυράκης, Ι. Καρύδας, Β. Μπαρδής, Θ. Χουσίδης, Ι. Τσακογιάννης, Ε. Κοκολάκης
ΚΥΖΙΚΟΣ: Ε. Βαρδής, Σ. Τσέργας, Θ. Πλεμμένος, Δ. Χρηστόπουλος, Θ. Μπεκιάρης, Ν. Μελλές, Α. Θεοδωρόπουλος, Α. Πεφάνης, Χ. Βαρδής, Γ. Παπασιδέρης