Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Α' Δωδεκανήσου Ήταν μέχρι να βάλει το πρώτο…

Ήταν μέχρι να βάλει το πρώτο…

1
aera ethnikos

Χρειάστηκε 66 ολόκληρα λεπτά για να μπορέσει ο ΑΕΡΑ να «ξεκλειδώσει» την άμυνα του Εθνικού Αρχίπολης. Στο λεπτό εκείνο πέτυχε το 1 – 0 και από εκεί και πέρα απλούστεψε κατά πολύ την υπόθεση νίκη. Οι «κόκκινοι» που ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, κέρδισαν με 2 – 1. Απλώς στο πρώτο ημίχρονο, συνάντησαν ορισμένες δυσκολίες διότι δεν μπορούσαν να διασπάσουν την καλοστημένη άμυνα των φιλοξενούμενων.
Στο 66’ από σέντρα του Γιώργου από τα αριστερά, ο Ξύπας με διαγώνιο σουτ έκανε το 1 – 0. Στο 76’ μετά από αντεπίθεση,λ ο Αγγελόπουλος πάσαρε στον Ξύπα και αυτός αφού μπήκε στην περιοχή με διαγώνιο σουτ έκανε το 2 – 0.
Στο 88’ ο Η. Μπαϊρακτάρης εκτέλεσε κόρνερ και ο Μπεγκάσι με κεφαλιά έκανε το 2 – 1.
Στο 58’ ο Κατσιδώνης έκανε ένα ψηλόκρεμαστό πλασέ έξω από την περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα να χτυπήσει στο δεξί δοκάρι.
Στο 79’ από σέντρα του Μπεγκάσι από τα δεξιά, ο Δαρζέντας απόκρουσε τη μπάλα η οποία πήρε μια περίεργη τροχιά και χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του.
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Λάζαρος Δουλγέρης (Γιώργος Μαυρουδής, Μιχάλης Ράδος).
ΑΕΡΑ: Δαρζέντας, Δανάς (56’ Κατσιδώνης), Μάκρας (76’ Πολυμερίδης), Πομπού, Τσελεπίδης, Ντικ, Δημητρόπουλος, Γιαννακάκης, Αγγελόπουλος (91’ Κασιώτης), Ξύπας, Γιώργου
ΕΘΝΙΚΟΣ: Ο. Μπεγκάσι, Πάλλας, Η. Μπαιρακτάρης, Τσοπανάκης, Μπάρτζος, Παπανθύμου,
Σ. Τσακίρης (71’ Χατζηγεωργίου), Διακίδης (87’ Καραμολέγκος), Μακαρούνας (89’ Κρεκούκιας), Κουκουτσέλας, Ε. Μπεγκάσι