Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Α' Δωδεκανήσου Ισχυρός ΑΕΡΑ(ς) και στα Μαριτσά!

Ισχυρός ΑΕΡΑ(ς) και στα Μαριτσά!

0
rodos aera

Την πέμπτη του νίκη σε έξι παιχνίδια πανηγύρισε ο ΑΕΡΑ! Η ομάδα του Αφάντου πανηγύρισε το «τρίποντο» μέσα στα Μαριτσά καθώς επικράτησε του τοπικού Ηρακλή με 3 – 2 και έφθασε αισίως τους 15 βαθμούς στη βαθμολογία. Το παιχνίδι επισκιάστηκε πάντως από τον σοβαρό τραυματισμό του τερματοφύλακα των γηπεδούχων Λευτέρη Σκυλλά ο οποίος σε μια προσπάθεια του στο πρώτο ημίχρονο, προσγειώθηκε πολύ άσχημα στο έδαφος με αποτέλεσμα να πάθει ζημιά στο αριστερό του γόνατο. Οι πρώτες εκτιμήσεις κάνουν λόγο για ρήξη χιαστών. Κατά τα άλλα, στα καθαρά αγωνιστικά, το παιχνίδι είχε να προσφέρει πολλές συγκινήσεις στον φίλαθλο κόσμο που ήταν στο γήπεδο. Οι «κόκκινοι» κυριάρχησαν στο δεύτερο ημίχρονο από το 65’ και μετά όπου κατάφεραν να ανοίξουν την ψαλίδα στο σκορ, όμως ο Ηρακλής ήταν πολύ μαχητικός και κατάφερε να μειώσει το σκορ.
Ο ΑΕΡΑ ξεκίνησε τον αγώνα με γκολ από τα αποδυτήρια καθώς μόλις στο 1’ ο Μαλλιάκας με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 0 – 1. Ο Ηρακλής ισοφάρισε με τον Κουλιμπαλί στο 54’ όμως από εκεί και πέρα ακολούθησαν δυο τέρματα για την ομάδα του Βαγγέλη Χοσάδα. Στο 65’ ο Πλύγκος έκανε από κοντά το 1 – 2 και στο 84’ ο Μασάδο με σουτ μέσα από την περιοχή ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1 – 3. Ο Ηρακλής διαμόρφωσε το τελικό 2 – 3 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γιώργου Καρίκη (του Δημητρίου) στο 89’.
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Παπαγιαννίδης (Στεφανάκης, Καραγιάννης)
ΗΡΑΚΛΗΣ: Σκυλλάς (43’ λ.τ. Κοσμάς), Καρίκης Γ.Σ., Λορέντζος, Παπακωνσταντής Κ., Τσούφιος, Καρίκης Γ.Δ., Αγγελόπουλος, Κουλιμπαλί, Τσαλώλης (69’ Κώτσος), Φελεσάκης (82’ Στεφανάκης), Μπιλιάς
ΑΕΡΑ: Καλανδράνης, Μαλλιάκας, Αμπαζάι, Γαργάλης, Κασιώτης, Γιαννακάκης (69’ Ανυφαντάκης), Κατσαρής, Πλύγκος (76’ Καψαλάκης), Τομάζος (58’ Τριχιάς), Μασάδο, Ευαγγελίδης