Αρχική Αθλητικά νέα Ιστορική νίκη για τον ΠΑΣ Γιάννινα, ισοπέδωσε τον Άρη!

Ιστορική νίκη για τον ΠΑΣ Γιάννινα, ισοπέδωσε τον Άρη!

1

Ιστορικό θρίαμβο πέτυχε ο ΠΑΣ Γιάννινα, καθώς επικράτησε του Άρη με το εμφατικό 5-0 στο «Κλεάνθης Βικελίδης», αποδίδοντας τέλειο παιχνίδι για τη δέκατη αγωνιστική της Super League. Μεγάλη νίκη για τον ΟΦΗ, ισοπαλία για Ιωνικό και Αστέρα.

Ασύλληπτη και ταυτόχρονα ιστορική νίκη πέτυχε ο ΠΑΣ Γιάννινα κόντρα στον Άρη, τον οποίο συνέτριψε με 5-0 μέσα στην έδρα του! Ο «Άγιαξ της Ηπείρου» ήταν όνομα και πράγμα, απέδωσε τρομερό ποδόσφαιρο στον αγωνιστικό χώρο και ουσιαστικά εξαφάνισε τον Άρη. Τα γκολ της ιστορικής νίκης πέτυχαν οι Σνάιντερ (5′), Μιλιντσεάνου (35′), Περέα (54′), Εραμούσπε (71′ με πέναλτι) και ο Μορέιρα στο 85ο λεπτό.

Μετά και από την συγκεκριμένη νίκη, το σύνολο του Ηρακλή Μεταξά ανεβαίνει προσωρινά στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σάκιτς (46’ Λούκας Σάσα), Μπράμπετς, Δεληζήσης, Γκάνεα, Τζέγκο, Εντιαγέ (82’ Ματίγια), Γκαρσία, Ιτούρμπε (46’ Μαντσίνι), Γκάμα και Καμαρά (82’ Λόπεθ).

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας (81’ Παντελάκης), Πίρσμαν, Καραχάλιος (81’ Λιάτσος), Ντομίγνκες, Γκαρντάφσκι (81’ Οικονομόπουλος), Σνάιντερ, Μιλιντσεάνου (63’ Μορέιρα) και Περέα.

Βόλος – ΟΦΗ 0-2

Ο ΟΦΗ πήρε ένα σημαντικό διπλό στο «Πανθεσσαλικό» και χάρη σε δύο γκολ του Τζον Τοράλ (12′ και 50′) επικράτησε 2-0 του Βόλου, παραμένοντας ταυτόχρονα αήττητος για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι στο πρωτάθλημα. Τέσσερα δοκάρια είχε το σύνολο του Νιόπλια, ένα οι γηπεδούχοι.

Ιωνικός – Αστέρας Τρίπολης 1-1

Ιωνικός και Αστέρας Τρίπολης αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1 στη 10η αγωνιστική της Super League Interwetten, με τους Τουράμ και Τιλίκα να είναι οι σκόρερ της αναμέτρησης. Πρωταγωνιστής ο Χουτεσιώτης, ο οποίος κράτησε το 1-1 στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.