Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Ιπποκράτης: Με το δεξί οι κορασίδες

Ιπποκράτης: Με το δεξί οι κορασίδες

0
basket_new
Του Γιάννη Αρφαρά
Νίκη στην πρεμιέρα πραγματοποίησε ο Ιπποκράτης με σκορ 50-42 απέναντι στον αρκετά ανταγωνιστικό Β.Α.Ο.Λ. Χίου και έτσι ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στην προκριματική φάση για το πανελλήνιο πρωτάθλημα κορασίδων. Η ομάδα της Κω δεν ξεκίνησε καλά στο πρώτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να είναι πίσω στο σκορ με 12-16. Στη συνέχεια όμως, οι νεαρές αθλήτριες του Κωακού συλλόγου, απέβαλαν το άγχος και ανέβασαν στροφές με αποτέλεσμα να επιβληθούν δύσκολα.
Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 12 – 16, 30 – 21 (18 – 5) ημίχρονο, 42 – 31 (12 – 10), 50 – 42 (8 – 11) τελικό. Πρώτη σκόρερ για τον Ιπποκράτη, η ταλαντούχα Γούναρη με 22 πόντους. Την ακολούθησαν η Φώτη με 18 πόντους και οι Σταματιάδη  4, Καμπούρη 2, Κοκκινοβασίλη 2. Αύριο (Τετάρτη) ο Ιπποκράτης αγωνίζεται με τον Αρισβαίο Καλλονής στις 18:45, ενώ νωρίτερα στις 17:00, παίζουν Β.Α.Ο.Λ. Χίου – Εσπερίδες.