Αρχική Αθλητικά νέα Η Μαρία Σάκκαρη πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του US Open

Η Μαρία Σάκκαρη πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του US Open

0

Τρένο” πηγαίνει η Μαρία Σάκκαρη που είναι ασταμάτητη. Η Ελληνίδα τενίστρια αποδίδοντας καταπληκτικό τένις, νίκησε την Καρολίνα Πλίσκοβα 2-0 σετ (6-4,6-4) και προκρίθηκε στα ημιτελικά του US Open.

Τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ήταν επιβλητική σε ακόμα έναν γύρο του US Open και συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της. Ειδικότερα η Σάκκαρη άφησε εκτός συνέχειας την Καρολίνα Πλίσκοβα, άλλοτε Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, και προκρίθηκε στα ημιτελικά του αμερικάνικου Grand Slam σε 80 λεπτά.

Αυτή είναι η δεύτερη παρουσία της Μαρίας Σάκκαρη σε ημιτελική φάση Grand Slam φέτος. Είχε προηγηθεί αυτή στο Roland Garros, αλλά είχε ηττηθεί από την Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα. Ταυτόχρονα αναδείχθηκε στην πρώτη Ελληνίδα τενίστρια που έφτασε στα ημιτελικά του μονού γυναικών.

Με την 18χρονη Ραντουκάνου στα ημιτελικά

Η Βρετανίδα Έμα Ραντουκάνου θα είναι η αντίπαλος της Σάκκαρη στον ημιτελικό του US Open. Ο αγώνας θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της Παρασκευής στην Ελλάδα (στις 04.00, Eurosport 1).