Γλυκόπικρη γεύση!

0
DSCN0034

Γλυκόπικρη γεύση αφήνει στον Ιάλυσο η αποστολή του στο Παγκρήτιο! Σε παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 6ης αγωνιστικής, οι «ερυθροκίτρινοι» απέσπασαν ισοπαλία από τον Εργοτέλη με σκορ 2 – 2, ωστόσο έφθασαν μια ανάσα από το να πάρουν τους τρεις βαθμούς! Μέχρι το 87’ ήταν μπροστά στο σκορ με 2 – 1 και κρατούσαν σφιχτά το «τρίποντο», όμως στο λεπτό εκείνο μια πολύ άτυχη στιγμή (αυτογκολ Φυλακούρη) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Ο Ιάλυσος δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και ο Εργοτέλης από πολύ νωρίς επέβαλλε τον ρυθμό του αποκτώντας και το προβάδισμα στο σκορ, ωστόσο οι παίκτες του Ηλία Φυντάνη …ξεσπάθωσαν στο τέλος του ημιχρόνου και με αντεπίθεση διαρκείας έφθασε στην ανατροπή! Στην επανάληψη το άγχος και ο εκνευρισμός των γηπεδούχων δεν τους επέτρεψαν να κάνουν κάτι σημαντικό με τον Ιάλυσο να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης και να δημιουργεί και ευκαιρίες για να πετύχει και ένα τρίτο τέρμα. Αν μάλιστα ήταν και λίγο τυχερός θα μπορούσε να φύγει από το Παγκρήτιο με το «διπλό».
Φάσεις και γκολ
Στο 4′ ο Κατσικοκέρης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα να χτυπήσει στο δοκάρι! Στη συνέχεια ο Παφιάκης έστειλε τη μπάλα να καταλήξει κόρνερ
Στο 11’ μετά από φάουλ του Πόι μέσα στην περιοχή, ο Καλέ έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε, έφθασε στον ίδιο και με νεο σουτ την έστειλε στα δίχτυα|
Στο 16’ ο Κολόκας έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι
Πρώτη καλή στιγμή για τον Ιάλυσο στο 36′. Ο Χατζηφούντας έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε άουτ
Ο Ιάλυσος φθάνει στο 1 – 1 στο 38′ με τον Σπάρταλη να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.
Μετά από αντεπίθεση, ο Σπάρταλης πάσαρε ωραία στον Δελαπόρτα και αυτός με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα στις καθυστερήσεις για να γίνει έτσι το 1 – 2!
Στο 48′ μετά από σέντρα στην περιοχή ο Κολόκας έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
Στο 64′ ο Τσουμάγκας έκανε τη σέντρα και ο Καϊμακαμούδης έκανε την κεφαλιά από καλό σημείο μέσα στην περιοχή και ανενόχλητος αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ
Νέο δοκάρι για τους γηπεδούχους στο 66′. Ο Καϊμακαμούδης έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά έστεθλε τη μπάλα να χτυπήσει στη συμβολή των δοκών!
Με τον Παφιάκη να είναι πεσμένος και ο Ιάλυσος να παίζει με δέκα παίκτες, ο Κατσικοκέρης έκανε την κεφαλιά στο 68′ αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ
Στην αντεπίθεση ο Χατζηφούντας στο 73′ μπήκε στην περιοχή αλλά δεν πρόλαβε να σουτάρει καλά και μετά από κόντρα στον Κολόκα η μπάλα κατέληξε κόρνερ
Στο 78′ ο Δελαπόρτας από το ύψος του πέναλτι έκανε το σουτ αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ! “Ακούμπησε” το 1 – 3 ο Ιάλυσος!
Μετά από σέντρα στην περιοχή στο 87’, ο Παπαδόπουλος βγήκε να μπλοκάρει αλλά παρεμβλήθηκε ο Φυλακούρης για να κάνει την κεφαλιά και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του!
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο κ. Κασσελάκης (Μαρνέζος, Πετεινάτος) από τον σύνδεσμο Χανίων.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Στεφανάκος, Γκοτσούλιας, Τσουμάγκας, Τζανής (72′ Μανουσάκης), Κολόκας, Ρουσάκης, Πόι, Μισέλ, Κατσικοκέρης, Κοιλιάρας (54′ Καϊμακαμούδης), Καλέ
ΙΑΛΥΣΟΣ: Παπαδόπουλος, Παφιάκης (70′ λ.τ. Καρπαθάκης), Κοκκίνης (20′ λ.τ. Λίτσος), Φυλακούρης, Βαλιτζό, Ρεκλείτης, Αρχοντούλης, Σπάρταλης (82′ Χατζηπέτρος), Χατζηφούντας, Παυλίδης, Δελαπόρτας